23 yıllık dostluklarında şimdi tatlı rekabet yaşanıyor

Voleybolun iki başarılı genç antrenörü Yunus Öçal ile Ömer Ertik’i sayfamıza konuk ettik.

Onların hikayesi bambaşka. Dile kolay tam 23 yıldır bir arada olmanın verdiği harika bir dostlukları var. Aynı kulüpte başlayan voleybol serüvenleri onları antrenörlüğe kadar götürmüş. 10 yıl voleybol oynadıktan sonra hayatlarını bu spora adamayı düşünen ikiliden Ömer Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu antrenörlük bölümünden, Yunus ise İstanbul Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu antrenörlük bölümünden mezun oldu.

O dönemleri şöyle anlatıyor Ömer Ertik, “Altyapı dönemi bitince şehir dışına gitmek yerine İstanbul’da üniversite okumak daha cazip gelmişti ikimize de. Yunus İstanbul Üniversitesi ben Marmara Üniversitesi’ni kazandım ve voleybol oynamaya devam ettik. Galatasaray’da son senemizdi ve voleyboldan kopmak istemiyorduk…”

Galatasaray’da geçen 10 yılın ardından Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde stajyerliğe kabul edilen ikili, bir sene sonunda spor okulları ve altyapılarda görev almayı başardı.

Yunus Öçal, “Eczacıbaşı’na gittik, sağ olsunlar kabul ettiler. Selcan abla ile Cemil bey o dönemde stajyer olmamıza olanak sağladılar.

Sadece yol paramızı alarak bir sene çalıştık, ertesi sezon spor okulu ve altyapıdaydık. Bu şekilde yine aynı kulüpte bir 10 sene daha geçirdik aşağı yukarı. Daha sonra Eczacıbaşı’ndan ilk Ömer ayrıldı, bir ay sonra ben onu takip ettim. Tabi yine aynı kulüpte 🙂 Türk Hava Yolları’nda beraber iki seneye yakın çalıştık.”

23 senenin ardından ilk defa farklı kulüplerde çalışan Yunus ve Ömer’i tanımaya devam edelim…

-Voleybola başlama hikayeniz?

Yunus Öçal:  Ortaokul döneminde rahmetli Erdal Önder’in okul taramasında seçilerek başladım.

Ömer Ertik: 1998 yılında, şu anda kariyerini Amerika’da devam ettiren Gökhan (Yılmaz) abinin okul taramaları sonucunda Galatasaray altyapısında başladım.

-Arkadaşlığınız nasıl başladı?

Ömer Ertik: İkimizde Galatasaray’da voleybol oynamaya başlamıştık. Arkadaşlığımız da böylelikle başlamış oldu.

-İkiniz de voleyboldan vaz geçememişsiniz, voleybol sizin için ne ifade ediyor.

Ömer Ertik: Voleybol benim için bir tutku. İçinde bulunmaktan zevk aldığım, yaşamımın bir parçası.

Yunus Öçal: Voleybolu her zaman içinde bulunmaktan gurur duyduğum, hayatımın bir parçası olarak ifade edebilirim.

-23 senelik arkadaşlığınız var. Birbirinizi nasıl anlatırsınız bize?

Yunus Öçal: Sizin de söylediğiniz gibi uzun zamanlı tanışıklığımız var. Ne söylersem söyleyeyim eksik kalan bir şeyler olacaktır. Arkadaşlıktan öte, geniş bir ailenin iki üyesi gibiyiz. Ömer çok çalışkandır ve prensip sahibidir. Araştırmayı, yeni bir şeyler bulup denemeyi çok sever.

Ömer Ertik: Her zaman birbirinin yanında olmayı bilen, iş arkadaşlığından öte aile olduğumuz, fikirlerimizi paylaştığımız, sorunlara ortak olduğumuz ve inanıyorum ki ömrümüzün sonuna kadar devam edecek bir dostluğumuz var.

-Bu sezon ilk kez ayrı takımlardasınız, neler hissediyorsunuz?

Ömer Ertik: Profesyonel yaşamın getirdiği bir durum. Yunus, iş disiplini olan, ekip çalışmasına uyumlu birisi. Onunla çalışmak kadar rakip olmak da çok keyifli. Ayrı takımlarda olmak arkadaşlığımızı etkilemedi. Fırsat buldukça görüşmeye çalışıyoruz.

Yunus Öçal: Aynı kulüpte farklı kademelerde çalışmışlığımız olmuştu. Fakat ilk kez farklı kulüplerdeyiz -ki bu çok normal bir durum. Birlikte istediğimiz başarıları, artık kendi kulüplerimiz için istiyoruz. Umarım her iki takım için de en iyisi olur.

-Takımlarınızda hedef nedir?

Yunus Öçal: Pandemiden dolayı gerçekten zor ve yıpratıcı bir sezon geçiriyoruz. Bu sürecin en başında kulüp olarak koyduğumuz hedeflere, bu zor şartlarda adım adım gidebiliyor olmak çok sevindirici. Balkan Kupası’nı alarak Challenge Kupası’na katılmaya hak kazandık  Şu anda son 16 takım arasındayız. Hedefimiz bu kupayı ülkemize getirmek.

Ligde ilk dört takım arasına girip bir sonraki sene üst kupalarda yer almak istiyoruz. Son olarak da, Türkiye Kupası’nda ilerleyebildiğimiz kadar gitmek istiyoruz.

Ömer Ertik: Aydın Büyükşehir Kadın Voleybol Takımı yeni bir takım. Kurulduğu günden beri hedefini her sene yükselterek daha iyi yerlerde olmayı hedefliyor. Bu sene hedefimiz ise, Sultanlar Ligi’ni önümüzdeki sene Avrupa Kupaları’na katılmayı hak kazanacak sırada bitirmek. Dünyanın içinde bulunduğu tatsız durumdan dolayı çok garip ve zorlu bir sezon geçiriyoruz. Anadolu takımı olduğumuz için 3 günde bir maç oynamaktan en çok etkilenen takımların başında geliyoruz. Her şeye rağmen hedeflerimize ulaşacak güce sahibiz.

-Gelecek planlarınızda yurtdışı var mı?

Ömer Ertik: Konfor alanında hareket etmeyi seven birisi değilim. Bu yüzden gelecekte böyle bir durum oluşursa denemeyi isterim.

Yunus Öçal: Kendimi geliştirmeye ve yeni şeyler öğrenmeye çalışırım. Bu doğrultuda yurtdışı tecrübesi, gelişimime katkı sağlayacaksa neden olmasın.

-Uluslararası kurs veya seminerleri takip ediyor musunuz?

Yunus Öçal: Az önce de söylediğim gibi kendimi geliştirmeye, yeni şeyler öğrenmeye çalışırım. Yurtiçi ve yurtdışında çıkan güncel kaynakları sürekli olarak araştırırım. Spesifik olarak örnek vermek gerekirse, Amerika Milli Takımı teknik ekibinin kendi web sitelerinde düzenli olarak gerçekleştirdikleri “UsavLearn” adı altındaki birçok voleybol bileşenini içeren çalışmaları takip ediyorum.

Ömer Ertik: Şu anda dijitalleşmiş dünyada bilgiye ulaşmak çok kolay oldu. Yaptığım işten dolayı sürekli güncel olmalıyım. Scienceforsport sitesinde sürekli kurslara katılarak bilgimi güncel tutmaya çalışıyorum.

-En beğendiniz antrenörler?

Ömer Ertik: Bernardo Rezende ve Giovanni Guidetti

Yunus Öçal: Zor bir soru. Birçok antrenörle çalıştım. Her birinin farklı tarzları ve bakış açıları vardı ve kendi seçtikleri bu yollardan başarıya ulaşmışlardı. İçlerinden en beğendiğim sanırım benim de en olgun dönemime denk gelen ve şu anda antrenörlüğümüzü yapan Marcello. Voleybol ile yatıp voleybol ile kalkıyor, inanılmaz bir enerjisi var. Bunun dışında, Bernardo Rezende ve Türkiye’de bir dönem çalışan Lang Ping en beğendim antrenörler arasında yer alıyor.

-Şuan teknik ekibinde yer almak istediğiniz takım?

Yunus Öçal: Son üç sezondur çalıştığım takım olan Türk Hava Yolları’nda çok mutluyum, öncelikli hedefim bu takımda büyük başarılar kazanmak. Sonrasında da her antrenörün olduğu gibi benim de kalbimde tabi ki Türk Milli Takımı ile ülkeme hizmet etmek var.

Ömer Ertik: Şu anda çalışmakta olduğum ekiple ve bulunduğum kulüpte oldukça mutluyum. Kariyerinin başında olan herkes gibi bende Bernardo Rezende’nin Brezilya milli takımını çalıştırdığı o dönemde efsane kadroyla birlikte çalışabilmeyi çok isterdim. Şimdi ise tabi ki milli takımımızın ekibinde yer almak isterim.

 

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.