85 yaşındaki Dona Ruth, Brezilya’da ilk servisle onurlandırıldı

Brezilya Kadınlar Superliga B’de geçtiğimiz hafta çok özel bir oyuncu sahadaydı. 85 yaşındaki Ruth Mosimann Hoffmann, uzun yıllardır voleybolla olan ilişkisinin onurlandırılması amacıyla Moda Brusque Volei takımıyla resmi olarak anlaştı ve takımın Bluvolei karşısına çıktığı maçta ilk servisi attı.

“Dona Ruth” lakaplı Ruth Hoffmann, 1950 ve 1970 arası dönemde profesyonel voleybol oynamış, Santa Catarina Eyalet Şampiyonası’nı 15 kere kazanmıştı. 1962 yılında Brezilya Milli Takımı’na da çağrılmış, ancak ilk kızına hamile olduğundan milli takımda oynayamamıştı.
Dona Ruth, profesyonel kariyeri sonlandıktan sonra dahi sporda aktif olarak yer alıyor, Masters turnuvalarında yıllardır yarışmakta. Bir yandan da Moda Brusque takımının simgesel taraftarlarından birisi, hatta bu da takımın onu onurlandırmasının bir diğer nedeni olsak karşımıza çıkıyor.

“Çok duygusal bir andı.” diye konuştu Dona Ruth: “Daha önce buna benzer hiçbir şey hissetmemiştim. Neşe, mutluluk ve kulüp tarafından onurlandırıldığım için minnettarlık karışımı bir duyguydu. Keşke o ilk sayıyı kazansaydık ve bir kere daha servis atabilseydim ama şikayet edemem. Sahadan çıktıktan sonra herkese teşekkür ettim ve herkes benimle fotoğaf çektirmek istedi. Keşke tüm ailem ve arkadaşlarım da burada olabilselerdi çünkü bu benim hayatımın en özel anlarından birisiydi. Herhangi bir şekilde bu sporun bir parçası olabilmek her zaman için hayatımın en mutluluk verici bölümlerinden birisi olmuştur.”

Dona Ruth’un orada olması takımı Moda Brusque’e şans getirmiş olmalı ki 2008 Pekin Olimpiyatları’nda şampiyonluk yaşamış Welissa ‘Sassa’ Gonzaga’nın da bir parçası olduğu takım maçı 3-2 kazanmayı başardı. Ancak o gece, maç skorundan bağımsız olarak zaten hem kulüp hem de şehir için unutulmayacak bir gece olacaktı.

Takımın başantrenörü, aynı zamanda da Brezilya’yı 2005–2009 yılları arasında üç kez Gençler Dünya Şampiyonluğuna taşımış olan Mauricio Thomas, “Brusque voleybolla nefes alıp veren bir şehir. Bunun sebebi de Dona Ruth gibi insanlar, onlar bu sporun öncüleriydiler ve bir miras inşa ettiler.” diye konuştu. “Bunun gibi bir onurlandırma anları sporun ruhunu öne çıkarıyor ve bizim Moda Brusque’deki hedeflerimizle paralel, biz turnuvalar kazanmak istiyoruz ancak her zaman köklerimize sadık kalarak…”

Kaynak: Volleyball World

Fotoğraflar: Sidney Silva | Moda Brusque

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.