ABD Ligi’nin bambaşka puanlama sistemi

Bu sene ilk kez düzenlenecek ABD Kadınlar Voleybol Profesyonel Ligi, bilindik liglerden daha farklı bir formata sahip. Her hafta değişen takımlarla birlikte bireysel olarak oyuncuların değerlendirileceği bu sistemde, maçların nasıl oynanacağı ve puanlama oldukça merak konusu.

ABD Profesyonel Ligi’nde maçlarda her zaman üç set oynanacak. Kazanma puanları, takımın genel performansı ile ilgili olacak. Buna göre, kazanılan her set +30 puan olurken, maçın galibi +40 puanı hanesine yazdıracak. Bir set kazanması için ise takımın 25 sayıya ulaşması ve diğer takımdan en az 2 sayı fazla alması gerekmekte.

Genel maçın galibi ise toplam puanlara göre belirlenecek, yani yalnızca bir set kazanmış ve iki set kaybetmiş bir takım genel maçı kazanabilir.

Örneğin, A takımı B takımına karşı ilk iki seti 25-23 ve 25-23 kaybetse de, son seti 25-17 kazanması durumunda genel skorda 71-67 daha önce olacağı için genel maç puanlarını kazanan taraf olacak.

Her maçın ardından oyuncular ve ligin üyeleri, performansını en iyi gördüğü üç oyuncuya oy verecekler. Bu puanlar oyuncunun bireysel toplam puanına eklenecekken, birinci MVP +60, ikinci MVP +40 ve üçüncü MVP +20 puan kazanacak.

Oyuncular ayrıca bireysel istatistiklerine göre de ayrıca puan toplayacaklar. Bir servis sayısı (ace) oyuncunun hanesine +12 puan yazacakken, servis hatası -8 puan değerinde olacak.

Yaptığı hücumda başarılı olarak sayı getiren oyuncu +8 puan alacakken, hücumda bir hata yapması sonucunda -12 puan kaybedecek.

Başarılı hücum yapan oyuncuya atılan paslar ise +1 puan değerinde olacak. Pas sırasında çift vuruş vb. gibi yapılan hatalar ise -12 puan değerinde.

Bir hücuma yapılacak defans oyuncuya +5 puan kazandıracakken, iyi bir servis karşılama +2 puan değerinde olacak. Servis karşılarken hata yapan oyuncu ise -12 puan kaybedecek.

Blok sayısı kaydeden oyuncu ise +12 puanın sahibi olacak.

Kaynak: Athletes Unlimited

Haberi Paylaş