Ahmet Gülüm’ün kaleminden “Spor Odaklı Pazarlama İletişimi”

Türkiye Voleybol Federasyonu eski başkanlarından, Türkiye’nin ilk ve tek spor odaklı pazarlama iletişimi ajansı Sportsnet Group’un kurucusu Ahmet Gülüm’ün “Spor Odaklı Pazarlama İletişimi” kitabı çıktı.

UEFA Şampiyonlar Ligi’nden Filenin Sultanları’na, FIFA Dünya Kupası’ndan Türkiye’nin Olimpiyat adaylığına kadar spor dünyasının gizli kalan perde arkası bu kitapta.

Spor Odaklı Pazarlama İletişimi Kitap Açıklaması

Spor odaklı pazarlama iletişimi kavramının yaratıcısı ve 2001 yılında kurduğu Sportsnet Group ile yirmi yıldır uluslararası düzeyde uygulayıcısı olan Ahmet Gülüm, yeni kitabında sporun dönüştürücü gücü ve eşsiz evrenini anlattı. Markaların spor endüstrisine katılımı üzerine çalışmak üzere kurduğu Sportsnet’in gelişim sürecinde son yirmi yılda spor basınına yansımayan perde arkasındaki olaylar ve idealist bir sporcunun Türkiye’ye kazandırdıkları Spor Odaklı Pazarlama İletişimi adlı kitapta buluştu.
Gelişmekte olan ülkelerin önemli sorunlardan biri olduğu kadar gençlerin geleceğe dönük kaygılarının çözümüne dair en önemli araç da olan sporun, Türkiye’de neden çözümü hep ötelenmiş bir sorunlar yumağı olduğundan hareketle yaptığı analizleri, spor endüstrisini çağdaş ilkelerle buluşturma gayretinin önüne çıkan engelleri aşma yöntemleriyle birlikte aktaran Ahmet Gülüm, spor ve iletişim gibi dünyadaki etkinliğini giderek artıran iki kavram üzerine inşa ettiği felsefesini küresel verilerle destekliyor ve spor pazarlamasından sektörler arası ilişkilere, sponsorluktan mülkiyet haklarına kadar bu endüstrinin tüm paydaşlarını akılcılığa davet ediyor.
Kulüpler, ligler, federasyonlar, markalar, yayıncı kuruluşlar ve seyircinin spor endüstrisi denklemindeki yerlerinin farkına varmak, yakın geçmişte yaşananlardan çıkartılacak derslere katılmak ve geleceğe yönelik öngörüler üzerine düşünmek için ideal bir okuma deneyimi vaat eden Spor Odaklı Pazarlama İletişimi, son çeyrek yüzyıldır sağlam bilimsel ve fikri temeller üzerine yapılan yatırımların dünyanın en büyük sektörünü nasıl yapılandırdığını da gözler önüne seriyor.
Ahmet Gülüm’ün tek küresel odak olarak konumlandırdığı sporu araştırma verileri, marka ihtiyaçları, pazar konumu ve gelecek projeksiyonlarını en hakiki haliyle görmek, çok yakında dünya üniversitelerinin kütüphanelerine de girecek olan bu kitapla mümkün.
Sportsnet Group ile yarattığı iletişim modelinin verimli sonuçlarıyla kamuoyunda ses getiren birçok spor etkinliğinin altında imzası olan Ahmet Gülüm, kimi toplumların sadece sporda geri kalmadığını, birtakım zincirleme etkilerle karşı karşıya kaldığı da gösteriyor ve en köklü kulüplerde bile ancak uluslararası örgütlerin baskısıyla olumlu adımlar atılabildiğini vurguluyor. UEFA Şampiyonlar Ligi’nden Filenin Sultanları’na, FIFA Dünya Kupası’ndan Türkiye’nin Olimpiyat adaylığına kadar sayısız örnek vakayla iç içe anlatımı, spor dünyasının gizli kalan perde arkasını sayfalara taşıyor.

Haberi Paylaş

Comments are closed.