Almanya’da başarılı bir Türk antrenör

1991 doğumlu olan antrenör Tigin Yağlıoğlu, Almanya Bundesliga Voleybol Ligi takımlarından VC Neuwied 77 ile sözleşme imzaladı.

1980 – 1986 yıllarında Eczacıbaşı’nda oynamış eski milli voleybolcu Yurdagül Yağlıoğlu ve kendini 40 yıldır voleybola adamış antrenör Süha Yağlıoğlu’nun oğlu olarak 1991 yılında dünyaya gelen Tigin Yağlıoğlu, voleybol kariyerini şöyle anlatıyor: “Hayatım futbol oynayarak geçti ama armut dibine düşermiş derler. Salonda voleybol topuyla büyümüş birisi olarak futbol oynamama rağmen voleybola yöneldim. Köln Spor Akademesi’nden mezun oldum ve eğitimim sürecinde voleybol antrenörlüğü için lisanslarını aldım. Bir yandan da antrenör olarak çalışmaya başladım. TSV Bayer Leverkusen’de 2 yıl altyapı antrenörü olarak görev aldım ve üç yıldır da takım antrenörüyüm. İki sezondur şampiyon olduğumuz halde finansal sebeplerden dolayı Bundesliga’ya çıkamıyoruz.”

Yeni takımı VC Neuwied 77’in geçen sezon Bundesliga’ya çıktığını söyleyen Tigin, “Bu takım bir proje takımı. Bu sezon ligi sonuncu tamamladıkları halde küme düşmeyecekler çünkü burada proje takımlarının adapte olabilmeleri için 2 sezon Bundesliga’da oynama hakları var. Genç ve dinamik bir takım kurmak istiyoruz. Önümüzde uzun bir yol var.” dedi.

İdollerim Giovanni Guidetti ve Ferhat Akbaş

Yolun başında genç ve başarılı bir antrenör olan Tigin Yağlıoğlu, örnek aldığı koçları ise şöyle açıklıyor “Tabii ki en başta babam. Onun yanında Türkiye’de üst takımlarından birini çalıştıran ve Milli Takım antrenörü olan Giovanni Guidetti. 2018 Dünya Şampiyonası hazırlık kampında onun ekibinde yer almıştım ve gözlem yapma şansım olmuştu. Bir diğeri de bir abim, bir arkadaşım olan Ferhat Akbaş. Zaten ikisi de Türkiye’nin en iyi kulüplerinin başındalar.”

 

 

 

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.