“Aradığım şeyi buldum ve seçimimden memnunum”

İtalyan volleynews.it sitesinde, Türk Hava Yolları’nın devre arasında kadrosuna kattığı Alman smaçör Hanna Orthmann ile yapılan röportaj yayınlandı.

Röportajın orijinalini ulaşmak için tıklayınız.

Sezonun ilk yarısı onun için zor geçti ancak şimdilerde kariyerinde yeni bir başlangıç yaptı ve hâlâ önceden bildiğimiz gibi bir oyuncu olduğunu kanıtlamaya devam ediyor. Hanna Orthmann’ın Türk Hava Yolları’yla macerası yeni başladı ve bu oldukça iyi bir başlangıç gibi gözüküyor. Antrenör Marcello Abbondanza’nın yönetiminde Orthmann oldukça fazla sayı almaya, kararlı bir oyun sergilemeye ve kalitesini ortaya koymaya devam ediyor. Türk Hava Yolları (THY) ile İstanbul’da başladığı yeni macerasının fragmanı herkese açık bir mesaj veriyor: “Alman smaçör intikama aç.”

Savino Del Bene Scandicci ile yaşadığın zorluklardan çıkıp Burhan Felek seyircisinin alkışlarına geldin Hanna. Kendini nasıl hissediyorsun?

“Kesinlikle çok mutluyum. Aradığım şeyi buldum ve seçimimden çok mutluyum.”

Scandicci maceranda neleri sevmiştin? Ve kötü giden ne oldu?

“Öncelikle şunu söylemeliyim, Scandicci’de güzel zamanlar geçirdim. Yaşamak için çok güzel bir şehir, Floransa yakınlarında. Takım ise çok hırslı ve yollarımızı güzel duygularla ayırdık. Bence oradaki zorluklar sezon başında İtalyan oyuncuların sakatlıklarından ve bunun ardından sürekli yeni yabancı oyuncuların gelmesi sebebiyle ortaya çıktı. Bir de Kate’in (Ekaterina Antropova) hikayesi vardı, ilk başlarda İtalyan statüsünde oynuyordu. Dolayısıyla benimle aynı pozisyonda yerli oyuncu olarak onun oynaması gerekti. İkinci smaçör için de koçumuz farklı seçimler yapmayı tercih etti.”

THY’ye gitme imkanı nasıl ortaya çıktı ve seni bu teklifi kabul etmeye iten ne oldu?

“THY’nin bana ilgisi yeni değildi, hatta önceden beridir bu kulüple iletişim içerisindeydim… Onların bir yabancı oyuncusunun (Dobriana Rabadzhieva) ayrılmasıyla benim transfer olma ihtimalim netleşmeye başladı. İyi bir takımda sabit bir şekilde süre almak şu anda tam da benim ihtiyacım olan şeydi.”

THY şimdilerde Türkiye’de en iyi takımlardan birisi olarak kabul ediliyor.

“Çok hırslı, her sene daha da gelişen ve daha da yukarıya gitmek isteyen bir kulübe geldim. Yeni takım arkadaşlarımla çok kısa bir sürede çok iyi anlaştık. Hedeflerimize ulaşmak için çok çalışıyoruz.”

Bu sezon hedefleriniz neler? Ve senin kişisel hedeflerin?

“Öncelikle, Türkiye Ligi’nde ilk dördün içinde kalarak sezonu bitirmek istiyoruz ki Final Four’u oynayabilelim. O noktada da seneye Şampiyonlar Ligi’nde katılma hakkı kazanacak 3 takımdan birisi olmaya çalışacağız. Benim için ise en önemlisi sürekli oynayabilmek, temel becerilerimi ilerletmeye devam etmek ve gelişimim yolunda yeni adımlar atabilmek.”

Yeni formanla ilk maçların nasıl gitti?

“Takıma katıldıktan sadece iki gün sonra ilk maçıma çıkmayı beklemiyordum. Scandicci’de yedekte geçirdiğim onca zamandan sonra benim için harika bir tatmin oldu. Sonrasında biri Igor Gorgonzola Novara’ya, biri de Fenerbahçe’ye karşı iki tane büyük maç kazandık. Bu maçlarda tüm takım olarak çok iyi oynadık. Perfomansımızla gurur duyuyorum.”

Saha dışında nasıl gidiyor? İstanbul nasıl?

“Şimdiye kadar çok keyifli diyebilirim! Daha yeni geldiğim için İstanbul’u henüz çok keşfedemedim. Bir de geçtiğimiz haftalarda çok kar vardı, istediğim kadar gezemedim. Ama diyebilirim ki burası çok güzel, yaşaması keyifli bir şehir.”

Sezondan sonra, Dünya Şampiyonası’nın oynanacağı yaz dönemi var ve sen de kendi milli takımının sembolik oyuncularından birisisin. Nasıl bir Almanya takımı göreceğiz bu yaz?

“Milli takımımız için birçok yeniliğin olacağı ilginç bir yaz olacak. Nasıl bir takım olacağımızı ben de merak ediyorum. Her zamanki gibi, en güçlü takımlarla başa baş oynamaya çalışacağız, iyi sonuçlar almak için her zaman bir şans olacağını bilerek. Bence oyunumuza denge ve süreklilik katmak önemli olacak.”

Yeni koçunuz olarak Vital Heynen’in seçilmesiyle ilgili ne düşünüyorsun?

“Kesinlikle çok spesifik bir seçim. Hiç beklemiyordum, ama çok merak ediyorum. Bir yandan da erkek voleybolundan gelen bir koçla çalışmak benim için yeni bir şey değil. Miguel Angel Falasca da erkek voleybolundan geliyordu ve o şimdiye kadar çalıştığım en iyi koç.”

Son olarak, gizli hayalin nedir?

“Güzel soru! Aslında, gizli bir hayalim var mı bilmiyorum. Basitçe, bir oyuncu olarak adım adım gelişmeye devam etmek isterdim, hâlâ gelişmesi gereken çok yönüm olduğunu düşünüyorum. Umudum, her zaman bu gelişimi gösterebileceğim ideal atmosferi bulabilmek.”

Haberi Paylaş

Comments are closed.