Asları zorlayamazlar

Vakıfbank’ın tamamen yedek oyuncularıyla kazandığı Yeşilyurt mücadelesi, çeşitli durumlarla ilgili farklı konuları gündeme getirdi sevgili voleybol severler.

Seviye yetersiz

Yeşilyurt’un mevcut kadro yapısı göz önüne alındığında rakibi Vakıfbank’ın yedek oyuncuları değil, 1.Lig takımı olmalı. Maçın farklı set skorlarıyla bitmesi, maçı izlemeyenleri yanıltmasın, sarı siyahlılarda tüm maç boyu yer alan oyuncular, beklenenin altında bir performans sergiledi.

Blok yerleşimi, blok-defans geçişi ve defans kurgusunda sürekli hata yapıyor rotasyonda fazla yer almayan oyuncular. Tamamı genç ve ilk kez oynayan oyuncular söz konusu olsa, bu durum fazla dert edilmez. Ancak sahada 28, 32 ve 34 yaşında oyuncular var, bu nedenle bugünkü uyumsuzluğu tanımlamak kolay değil. Bugünkü rakibi ile geçtiğimiz sezon çok parlak bir yıl geçiren Buket Gülübay’ın pasları da olması gerekenin uzağındaydı açıkçası.

Vakıfbank için bu durumun getirebileceği olumsuz tek sonuç, güçlü rakipler karşısında oynayacak kadronun seviyesinin düşmesi olabilir. Genç oyuncular ise kendi gelecekleri açısından bulundukları durumu daha iyi analiz etmeli.

Bu oyuncuların motivasyonu kolay değil

Sezon boyunca oynadığı 14 maçın yalnızca 1 tanesini kazanabilmiş bir takım Yeşilyurt. Arkasında bir kamu kuruluşu ya da büyük bir holding desteği mevcut değil. Maddi sıkıntılardan dolayı bazı oyuncular takımdan ayrılmış durumda. Büyük ihtimalle sezon sonunda küme düşecek. Böyle bir durumda Yeşilyurtlu oyuncuların kalan maçlara motive olması kolay değil.

Elbette bütün oyuncular oynayarak kendini geliştirmek, mümkünse önümüzdeki sezon en üst ligde başka bir takımda yer almak isteyecektir. Bugünkü maçın bazı bölümlerinde Vakıfbank gibi bir rakibe karşı gösterilen direnç ve kazanılan sayılar, Yeşilyurtlu oyuncular için maçı olduğundan keyifli bir hale getirdi. Ancak maçın sonunda skorboardda yazılı sonuç, gerçeği değiştirmiyor. Hele hele Vakıfbank’a göre çok daha düşük seviye takımlar karşısında alınan benzer sonuçlar, bugünkü keyfi işkenceye dönüştürür. Diğer takımlardan düşük seviyede olmayı bilmenin getirdiği psikolojik problemler de durumu daha çözümsüz bir hale getiriyor.

14 takım fazla geldi

Covid-19’un etkileri nedeniyle 12 takımlı ligimiz 14 takıma yükseltildi bildiğiniz gibi. Ancak bugünkü maçta da görülebileceği üzere 14 takımlı lig, voleybola yarardan çok zarar veriyor.

  • Oynanan voleybol kalitesinin düşmesi,
  • Zayıf takımların güçlü ekipler karşısında ezilmesinin getirdiği psikolojik sorunlar,
  • Fazla maç oynamanın getirdiği yorgunluk ve buna bağlı etmenler,
  • Seyircinin salona gelmek bir yana voleyboldan uzaklaşması,
  • Sonucu belli maçlar için takımların gereksiz deplasman masrafı yapması,

fazla takımla oynanan ligin zararlarından ilk akla gelenleri.

Ülkece yaşadığımız ekonomik sorunların voleybolu etkilememesi düşünülemez. Bu nedenle takımların önümüzdeki sezondan itibaren ekonomik anlamda büyük sıkıntılar çekeceği aşikar. Ligin statüsü belli ve sezon ortasında değiştirilmesi düşünülemez. Ancak 2022-2023 planlaması yapılırken bu sezon yaşanan ve önümüzdeki sezon yaşanacak problemleri göz önünde bulundurmak ve 12 takımlı lige dönmek şart gibi gözüküyor.

Bu maçta bu hatalar olmamalı

İlk sette Yeşilyurt pasörü Burcu Yönder’in arka oyuncu iken ön alan içerisinden topu karşıya atmasına ihlal çaldı maçın başhakemi Tuncay Sevim. Oysa topun tamamı filenin üzerinde değildi. Bunu Sevim’in heyecanına verdik biz de tüm izleyenler gibi. Ancak çok bariz bir çift vuruşun olmadığı parmak pasına düdük çalması, hele de 2.sette skor 2:1 iken arka oyuncu olan Vakıfbank pasörü Buket Gülübay’ın ön alanda file altından karşıya attığı topu “Arka oyuncunun tamamlanmış bloğa katılması” olarak değerlendirmesi, izleyenlerin zihninde soru işaretleri oluşmasına neden oldu.

Sahada ligin en kolay maçlarından biri oynanıyor. Şampiyonluğun en büyük adayı, düşmenin en büyük adaylarından biriyle oynuyor. Maçın içerisine girmenin hiçbir anlamı yok. Ancak sürekli hata yapanı arayıp bulma içgüdüsü, Sevim’in gelişiminin önünde büyük bir engel olarak duruyor. Bizden uyarması.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com

Haberi Paylaş

Comments are closed.