Babasının oğlu: Pavel Tetyukhin

EuroVolley’deki Rusya milli takımının kadrosunda taraftarlar çok tanıdık bir Tetyukhin görebilirler! Londra 2012’nin Voleybol efsanesi ve Olimpiyat şampiyonu – kendisi de EuroVolley’de bulunan Sergey Tetyukhin’i hemen hatırlıyoruz, ancak Tuomas Sammelvuo’nun kadrosunda, 20 yaşındaki oğlu Pavel, Avrupa’nın ana yarışmasında ilk deneyiminin keyfini çıkarıyor ve Polonya’ya karşı Salı günü Gdansk’ta yapılacak çeyrek final mücadelesine hazırlanıyor.

Babadan oğula geçen bir yetenek. Pavel Tetyukhin babasının izini takip etti ve babasının Belogorie’deki oyununu izledi. Genç oyuncu şu anda aynı kulüpte oynuyor ve 2017’de ilk altıda babasıyla birlikte oynama fırsatı bile buldu!

“Voleybolu seçmemin birçok nedeni var. Her şeyden önce her şey çocukluğumda başladı. Belgorod’da büyüyordum, her hafta sonu ya da dört günde bir orada maçlar yapıyorduk – harika maçlar, taraftarlar ve atmosfer, hepsi beni çok etkiledi. Voleybolcu olmak istedim, bunun bir parçası olmak, sahada olmak için bunu hissetmek istedim. Açıkçası bu babamın da sayesinde oldu. O oynarken onu izledim ve çok etkilendim, onun gibi olmak istedim.”

EuroVolley 2021, Pavel Tetyukhin’in milli takımla büyük bir turnuvadaki ilk deneyimi: “Milli takımda küçükler seviyesinde oynadım ama A Milli Takımın bir üyesi olmak benim için tamamen yeni bir şey – bu bir üst seviye, büyük mekanlar, her şeyin tamamen farklı bir seviyesi. Milli takımda oynamak çocukken en büyük hayalimdi.”

Ünlü babası Sergey de EuroVolley’de bulunuyor, ancak takımın bir üyesi olarak. Pavel, babasının ve büyükbabasının gözetimi altında antrenman yaptığı ve oynadığı için, bunun üzerinde fazladan bir baskı oluşturmadığını vurguluyor. “Babamın burada olması bana yardımcı oluyor. İlk antrenörüm dedemdi, bu yüzden kariyerime başladığımda bana o baktı, sonra ben Belgorod’da oynadığımda babam beni izliyordu ve şimdi milli takımda. Üstümde herhangi bir baskı yok, sadece yardımcı oluyor. Gelişimimi gözlemliyor ve benim için sorun yok, sakinim çünkü babam beni izliyor.”

Pavel de babası gibi milli takım formasında 8 numara ile oynuyor. “Ben seçmedim ama benim için özel bir anlamı var. Milli takım bana farklı bir numara teklif etseydi başka bir numarayla oynardım. Ama babamla aynı numarada oynamak tabii ki büyük bir onur.” B

abasının sadece ilham kaynağı değil, aynı zamanda bir idol olması şaşırtıcı değil, ancak tek kişi o değil. “Voleybolda çocukluğumdan beri babam benim idolümdü – insan olarak da. Oynadığı zaman onu izledim ve çok zaman geçirdim. Ama genel olarak idolüm Michael Jordan, kariyerini takip ediyordum ve o da öyleydi.”

“Olimpiyat Oyunlarında oynamak ve orada madalya kazanmak – altın bir hayal ve hedeftir. Her voleybolcu Olimpiyat altını kazanmak ister!”

Şimdi, o ve takımının EuroVolley’de Final Four’a kalma şansları var, ancak bunu yapabilmek için Salı günü ev sahibi Polonya’yı çeyrek finalde yenmeleri gerekiyor. “Playofflar başladığında önünüzdeki iki ya da üç maçı düşünemiyorsunuz. Sadece bir sonraki maça odaklanmalısınız, çünkü bir sonraki maç son maçınız olabilir. Bu yüzden yarı final veya final düşünmüyoruz, biz sadece Polonya’yı ve çeyrek finalleri düşünüyoruz. Polonya evinde oynuyor ve belki de evlerinde taraftarlarla üç kat daha iyi bir takım. Ve salon dolu olacak, bu yüzden bu maça odaklanmış durumdayız. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız.”

Kaynak: CEV

Haberi Paylaş

Comments are closed.