Bartsch: “Kariyerimde ilk defa üst üste dört maç oynadım”

Temsilcimiz VakıfBank, 2021 FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nı altın madalyayla tamamlayarak dördüncü dünya şampiyonluğunu kazandı. Vakıfbank’ın Amerikalı smaçörü Michelle Bartsch-Hackley, kariyerindeki ilk FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası altın madalyasını Voleybolun Sesi’ne anlattı.

Tüm turnuva süreci ve bu unutulmaz şampiyonluk hakkındaki düşüncelerin neler?

Çok zorlu bir turnuvayı geride bıraktık, kariyerimde ilk defa üst üste dört maç oynadım. VNL ve Olimpiyat Oyunları’nda dahi birer gün aramız oluyordu ve bu yüzden dinlenme şansımız vardı ancak bu turnuva fiziksel ve mental olarak oldukça zorlu geçti. İlk olarak grubumuzu birinci bitirmek ve tabii ki finalde Imoco ile oynamak istiyorduk. Her maçımız oldukça keyifliydi ve taraftarlar inanılmazdı.

Hücum yönün dışında aynı zamanda servis karşılama ve defans konusunda da oldukça başarılı bir turnuva çıkardın, bireysel olarak kendi performansını nasıl yorumlarsın?

Normalde en uzun oyuncunun pek fazla defans yapması beklenmez, mesela Gabi bana kıyasla defansta daha aktif bir oyuncu. Ama bu takımda birbirimize nasıl yardım etmemiz gerektiğini iyi biliyoruz, eğer skorda büyük katkı vermiyorsam daha iyi defans yapmam ve daha çok servis karşılamam gerekir. Uluslararası turnuvalarda genel olarak servisleri bana doğru kullanıyorlar, kariyerim boyunca bunu yaşadığım için bu konuda hazırlıklıyım. Ayrıca Gabi ve Ayça ile sahayı paylaşmak çok kolay, onlar inanılmazlar ve hem bana yardım ettiler hem de kendileri bireysel olarak çok iyi iş çıkardılar.

Finalde üçüncü set senin smacınla bitti. O smacı nasıl vurduğunu hatırlıyor musun, o an aklından neler geçiyordu?

Imoco çok yüksek bir bloğa sahip ancak ben de zaten antrenmanlarda Zehra ve Bella’ya karşı çalışıyorum o yüzden bu yüksek bloklara hazırlıklıydım. Eğer topa alçaktan vurursam blok yiyeceğimin farkındaydım bu sebeple bloğun kapatmadığı yere sert bir smaç vurmam gerektiğini biliyordum. Ben de içeriye düşecek şekilde böyle bir smaç vurarak setin son sayısını aldığımda elbette çok sevindim. Ayrıca bu biraz komik de oldu çünkü rakip takımdaki Megan Courtney benim en yakın arkadaşlarımdan biri ve o ilk sette aynı açıdan vurduğu smaçla sayı kazanmıştı. Sonra ben de üçüncü sette aynı sayıyı aldığımda göz göze geldik ve bana “1-1 olduk” dedi.

Bu senin ilk Dünya Kulüpler Şampiyonası deneyimindi ve şampiyonluğa uzanarak kariyerinde bir eksiği daha tamamladın. Bireysel kariyerinde sırada ne var?

Burada kalabildiğim kadar kalmayı çok isterim. Önümüzde CEV Şampiyonlar Ligi var ve elbette bu turnuvada da mutlu sona ulaşmak istiyoruz. Grubumuzu orada da birinci sırada bitirmek ve Imoco’yla belki yine finalde karşılaşmak bizim için ideal olur. Neler olacağını göreceğiz, oldukça heyecanlıyım.

Haberi Paylaş

Comments are closed.