Brezilya Federasyonu’ndan ırkçı ifade, Fabiana’dan sert tepki

Voleybolcu Carol Solberg’in takım arkadaşı Talita Antunes ile birlikte Brezilya Plaj Voleybolu Şampiyonası Saquarema etabında kazandıkları bronz madalya sonrası SporTV kanalına verdiği röportaj, Brezilya Voleybol Konfederasyonu (CBV) yönetim kurulu tarafından tepkiyle karşılandı.

Sporcu, röportajın bitiminde seyircilere ve izleyicilere “Unutmamak adına: Fora Bolsonaro!” ifadesini kullandı. Bu, aynı günün öğleden sonrası yayınlanan bir notla memnuniyetsizliklerini dile getiren Brezilyalı voleybol liderleri tarafından siyasi bir gösteri olarak yorumlandı.

CBV, yaptığı açıklamada sporun imajını karalayan bu gibi eylemlerin artık gerçekleşmemesi için gerekli tüm önlemleri alacağını belirtti ve “CBV böyle etkinliklerin siyasi nitelikteki herhangi bir söylemde bulunmak için kullanılmasını reddetmiş ve onaylamamıştır.” denildi.

Fabiana’dan CBV’ye Tepki

CBV’nin yaptığı bir açıklamada kullandığı “karalamak” sözcüğü, çoğu insan ve basın tarafından ırkçı bir ifade olarak yorumlandı ve sert eleştirilere maruz kaldı. Son olarak Brezilyalı yıldız orta oyunculardan 2012 Londra Olimpiyat Oyunları altın madalyalı ismi Fabiana Claudino, sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamayla eleştirisini ortaya koydu.

Fabiana Instagram’dan yaptığı açıklamada: “Ne olduğunu anlamak zor, bunu adım adım yapalım. Birincisi “karalamak” ırkçı bir kelimedir ve ASLA, hiçbir durumda kullanılmamalıdır. Irkçı eylemlere karşı her gün savaşıyoruz, eğitim kampanyaları ve protestolar düzenliyoruz, bu nedenle belirli terimlerin kullanımını yeniden düşünmek harika olur. Bununla birlikte, diğerlerinin yanı sıra “kara liste”, “melez”, “karaborsa” vb. kelimeleri de kullanmamak gerektiği hakkında ortada ipucu bırakmıyorum. İkincisi, sporcuların veya herhangi bir insanın saldırgan, suçlu veya saygısız olmadıkları sürece inançlarını ve fikirlerini rahatça ifade edebileceği DEMOKRATİK bir ülkede (hala) yaşıyoruz. Sansür veya bunun getirdikleri hakkında dikkatli olmalıyız, bir vatandaş olarak haklarımızın farkında olmalıyız. Bu nedenle CBV’nin yazdığı not pek de mutlu edici bir açıklama değil. Siyahi bir atlet olarak bu ülkeyi fethettim ve herkesi temsil ettim, gördüklerim karşısında sessiz kalamam. Demokrasiyi, bireysel özgürlükleri ve özellikle yapısal ve gündelik ırkçılığa karşı hala “normal” olarak yaşamakta ısrar ettiğimiz her olayı sonuna kadar destekleyeceğim. #siyahlarınhayatıdeğerlidir”

Haberi Paylaş

Comments are closed.