Bronz madalyanın sahibi Fenerbahçe Opet oldu

2021 FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası bronz madalya karşılaşmasında temsilcimiz Fenerbahçe Opet ile Brezilya ekibi Itambe Minas karşı karşıya geldi. Fenerbahçe Opet 25-18, 25-7, 28-26 setlerle karşılaşmadan 3-0 galip ayrıldı ve bronz madalya ile turnuvayı üçüncü olarak bitirdi.

Karşılaşma Fenerbahçe Opet’in pasörü Buse Ünal’ın servisten bulduğu ace sayısı ile başladı. Maça iyi bir başlangıç yapan sarı lacivertliler, Mina Popovic’in orta hücumu ile durumu 3-1 yaptı. Fenerbahçe Opet, Anna Lazareva’nın defanstankurtardığı topu Meliha İsmailoğlu’nun sayıya çevirmesiylefarkı 4’e çıkardı ve skor 5-1 oldu. Farkın 4’e çıkmasıyla Itambe Minas takımı molaya gitti. Rakibinin kendisineyaklaşmasına izin vermeyen Fenerbahçe Opet, kaptanı Eda Erdem Dündar’ın tek ayak hücumu ile farkı 5’e çıkardı ve durumu 8-3 yaptı. Fenerbahçe Opet’in defansta aksamaya başlamasıyla Itambe Minas, bloktan bulduğu sayılarla temsilcimizi yakaladı ve skoru 11-11’e getirdi. ArinaFedorovtseva’nın eşitliği bozmasıyla beraber Fenerbahçe Opetteknik molaya 12-11 önde girdi. Teknik mola sonrası Fenerbahçe Opet ile farkın açılmasına izin vermek istemeyenItambe Minas, Anna Lazareva ve Arina Fedorovtseva’yıdurduramadı ve durum 19-15 oldu. İstediği defansı yapamayan Itambe Minas’ın oyundan iyice düşmesiyle ve Buse Ünal’ın blok sayısıyla skor 21-16 oldu. Fenerbahçe Opet, setin başından beri sürdürdüğü güçlü oyunuyla ilk seti 25-18 kazandı.

İkinci sete Buse Ünal’ın etkili servisleri başlayan Fenerbahçe Opet setin başında 2-0 öne geçti. Arina Fedorovtseva ve Mina Popovic’in sayıları ve Eda Erdem Dündar’ın üst üste yaptığı iki blok sayısı ile sarı lacivertlileri ikinci sette farkı 4’e çıkardı ve durum 7-3 oldu. Rakibi karşısında üstün bir oyun ortaya koyan Fenerbahçe Opet, Eda Erdem Dündar’ın tek ayak hücumları ve Arina Fedorovtseva’nın muhteşem hücumları ile teknik molaya 12-4 önde girdi. Teknik mola sonrası etkili oyununa devam eden Fenerbahçe Opet Meliha İsmailoğlu’nun etkili servis turunda üç ace ve Arina Fedorovtseva’nınhücumdan aldığı sayılar ile farkı 17’e çıkardı ve durum 21-4 oldu. Itambe Minas hücumdan bulduğu sayı ile skoru 21-5 yapsa da temsilcimiz, ikinci seti 25-7 alarak skoru 2-0 yaptı. Büyük bir farkla biten bu set FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası tarihinin en farkla biten seti oldu.

Itambe Minas maçta kalabilmesi için son şansı olan bu sete defans ve blokları ile güçlü başladı. Pasörü Macris’ın dengeli pas dağılımı ile üçüncü sette 8-5 öne geçen Brezilya ekibi, Thaisa’nın sayıları ile teknik molaya önde girdi. Teknik mola dönüşü Arina Fedorovtseva’nın sayıları ile rakibini yakalayan Fenerbahçe Opet durumu 12-12 yaptı. Gattaz ve Thaisa ile hücumda etkili olan Itambe Minas, liberosu Leia’nın da güçlü savunması ile Fenerbahçe Opet’in farkı açmasına izin vermedi ve 21-19 öne geçerek sarı lacivertlilere maçtaki ilk molasını aldırdı. Mola sonrası Rus yıldızı Arina Fedorovtseva’yıdevreye sokan temsilcimiz rakibini yakaladı. Heyecan dolu geçen üçüncü setin sonu Itambe Minas’ın hücumda yaptığı hata ile Fenerbahçe Opet lehine 28-26 bitti. Temsilcimiz maçtan 3-0 galip ayrılarak FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda tarihinde ikinci kez bronz madalyanın sahibi oldu.

Maçın en skorer ismi Fenerbahçe Opet’ten 21 sayı ile ArinaFedorovtseva olurken, Anna Lazareva 12, Eda Erdem Dündar 9, Meliha İsmailoğlu 8 sayı ile galibiyette etkili oldu.

Itambe Minas’ta ise Gattaz 10, Thaisa 8 ve Neriman Özsoy 7 sayı ile maçı tamamladı.

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.