Çekişmeli maçın kazananı Arkas Spor

AXA Sigorta Efeler Ligi’nin 18. haftasında Galatasaray HDI Sigorta, İzmir’de Arkas Spor’un konuğu oldu. Atatürk Voleybol Sigorta Shop Spor Kompleksi’nde oynanan karşılaşmayı Arkas Spor; 19-25, 27-25, 25-20, 19-25 ve 15-11 sonuçlanan setlerle 3-2 kazandı. Ligde bu sezon on üçüncü galibiyetine imza atan Arkas Spor, puanını 38’e yükselterek ilk dörtteki yerini korudu. Galatasaray HDI Sigorta, on sekiz maç sonunda aldığı on galibiyet ve 32 puanla beşinci sırada yer aldı.

İlk sete Nicholas Hoag’ın blok, hücum ve servis sayılarıyla önde başlayan Arkas Spor, Yasin Aydın ve Lukas Divis’in hücumlarına engel olamayınca Galatasaray HDI Sigorta, 5-7’de iki farklı üstünlüğü yakaladı. Daniel Mcdonnell’ın servis turunda geri dönen ev sahibi ekip, Bertuğ Öndeş’in bloğuyla skoru 11-11’de eşitledi. Setin bu bölümünün ardından Lukas Divis’in etkili servisleriyle farkı yeniden açan sarı kırmızılar, 13-17’de dört farkı buldu. Set sonunda Nicholas Hoag ile geri dönmek isteyen Arkas Spor, Maurice Torres’in hücumlarını durduramayınca seti 19-25 alan Galatasaray HDI Sigorta, maçta 1-0 öne geçti.

İkinci setin ilk bölümü Bertuğ Öndeş ve Doğukan Ulu’nun karşılıklı blok sayılarına sahne oldu,. Arkas Spor, Mirza Lagumdzija ve Daniel Mcdonnell ile dirense de konuk ekip 6-11’de beş sayı farkla öne geçti. Orta bölümde pasör Murat Yenipazar’ın etkili servisleriyle farkı yeniden beş sayıda tutan Galatasaray HDI Sigorta, set sonunda da servis noktasında Maurice Torres’in etkili bir performans göstermesiyle avantajını korudu. 19-24’te seti bir türlü noktalayamayan sarı kırmızılılar, bu bölümde Arkas Spor’un Kanadalı yıldızı Nicholas Hoag’ın hem sert hücumlarına hem de etkili plaselerine karşı koyamadı. Nicholas Hoag’ın ikisi blok olmak üzere üst üste altı sayısının ardından 26-25’te ikinci kez set sayısı fırsatı yakalayan İzmir ekibi, seti Mustafa Cengiz’in hücum sayısıyla 27-25 alarak maçta skoru 1-1’de getirdi.

Üçüncü sete Arkas Spor, Mustafa Cengiz ve Mirza Lagumdzija’nın blok sayılarıyla 5-2 önde başlayan taraf oldu. Maurice Torres’in hücumlarıyla geri dönüş yapmaya çalışan Galatasaray HDI Sigorta, 7-5’te farkı iki sayıda tuttu. Burutay Subaşı’nın etkili servisleriyle açılan fark sonrası Maurice Torres’in hücumlarıyla sete tutunan konuk ekip, 17-14’te Emre Savaş’ın hücumuyla farkı üçe indirdi. Başından sonuna kadar önde götürdüğü seti özellikle Nicholas Hoaf ve Mirza Lagumdzija’nın hücum, orta oyuncular Daniel Mcdonnell ve Mustafa Cengiz’in blok sayılarıyla 25-20 alan Arkas Spor, maçta 2-1 öne geçti.

Dördüncü setin henüz başında rakibine üç sayılık üstünlük kurarak etkili başlayan Galatasaray HDI Sigorta, iki takımın da özellikle defansta iyi iş çıkardığı bölümün ardından 4-4’te skorun eşitlenmesini engel olamadı. Mirza Lagumdzija ve Nicholas Hoag ile sayılar bulan rakibi karşısında Maurice Torres’in sert hücumlarıyla direnen sarı kırmızılılar, setin başında açılan farkı 12-11’de yeniden bire indirdi. Galatasaray HDI Sigorta; Hakkı Çapkınoğlu’nun hücum, Emre Savaş’ın etkili smaç servisleriyle de 12-13’te öne geçmeyi başardı. Murat Yenipazar’ın servisleriyle farkı açan konuk ekip, Torres’in bloğuyla 13-16’yı buldu. Mirza Lagumdzija ile seriyi sonlandıran Arkas Spor, set sonuna girilirken etkili bir hücum performansı ortaya koyamadı ve skor 16-21’e geldi. Emre Savaş’ın önce blokta şov yaptığı ardından da servis sayısıyla noktaladığı seti 19-25 alan Galatasaray HDI Sigorta, maçı karar setine taşıdı.

Karar setine Burutay Subaşı’nın etkili servisleriyle hızlı başlayan Arkas Spor, 2-0 öne geçti. Marko Sedlacek ile hücumda etkili olan konuk ekip, 2-2’de eşitliği buldu. İki takımda yorgunluğun da etkisiyle hata anlarına sahne olan set başında Arkas Spor, Gabriel Candido ile 6-5’te yeniden öne geçti. Lukas Divis’in hücumuyla yeniden eşitliği bulan sarı kırmızılılar, Divis’in ayakla yükselttiği topta Sedlacek’in sayıyı bulmasıyla 7-7’de yeniden skoru eşitledi. Gabriel Candido’nun etkili hücumuyla saha değişimine 8-7 önde giren mavi beyazlılar, Burutay Subaşı’nın servis serisinde 10-8 öne geçerek farkı ikiye çıkardı ve rakibine mola aldırdı. Mola dönüşü Mustafa Cengiz ve Nicholas Hoag ikilisinin blok sayısıyla uzayan seri, 11-8’de Sedlacek’in hücum sayısıyla son buldu. Set sonunda Galatasaray HDI Sigorta, Maurice Torres’in yeniden sahneye çıkmasıyla 12-11’de farkı bire indirdi. Topun el yaktığı anlarda Gabriel Candido-Nicholas Hoag ikilisiyle coşan Arkas Spor, Candido’nun servisten direkt sayısıyla noktaladığı seti 15-11 aldı. İlk dördü yakından ilgilendiren ve beş sete uzayan maçı taraftarının önünde kazanan İzmir ekibi, karşılaşmadan 3-2 galip ayrıldı.

Karşılaşmanın en skorer oyuncusu Arkas Spor’dan Nicholas Hoag oldu. İzmir ekibinde Mirza Lagumdzija 17, Mustafa Cengiz 9, Gabriel Candido 8, Daniel Mcdonnell 7, Burutay Subaşı 6 sayıyla skora katkı verdi. Pasör Ulaş Kıyak etkili paslarıyla öne çıkarken kritik anlarda sahne alan Gabriel Candido, son setin kazanılmasında büyük rol oynadı. Galatasaray HDI Sigorta’da ise mücadeleyi Maurice Torres 24, Lukas Divis 17, Emre Savaş 14, Marko Sedlacek 10 sayıyla tamamladı.

Karşılaşmanın istatistiklerine ulaşmak için tıklayınız.

Haberi Paylaş

Comments are closed.