“Covid-19 geçirdim, Brezilya’da durumlar karmaşık”

Eder Carbonera Berlin’e ulaştı: “Covid-19 geçirdim, Brezilya’da durumlar karmaşık, Tokyo’yu kafama koydum”

Ekimde 37 yaşında olacak oyuncu, Brezilya milli takımıyla beraber inanılmaz başarılara imza attı (Rio 2016’da altın madalya, iki kere Dünya Kupası finalistliği) ve filede uzun zamandır çok başarılı bir kariyer geçiriyor. Itas Trentino deneyiminden sonra, Carbonera, yeniden yurt dışında oynamaya karar verdi. Ünlü ve başarılı Almanya takımlarından biri olan BR Volleys’te forma giyecek oyuncu, bu takımda yurttaşları Davy Moraes ve Renan Michelucci ile birlikte dünyaca ünlü pasörler Rus Sergey Grankin ve Fransız Pierre Pujol gibi oyuncularla forma giyecek.

Eder, verdiği röportajda, coronavirüse yakalanma sürecini, Avrupa’ya neden geri döndüğünü ve Almanya’ya giderken yaşadığı zorlukları anlattı.

“Pandeminin henüz başlarındayken coronavirüse yakalandım. Hastalığımı Brezilya’da diğer takım arkadaşlarımla birlikte antrenman yapabilmek için verdiğim kan testim sayesinde öğrendim. Coronavirüsü hiçbir belirti göstermeden sağlıklı bir şekilde atlattığım için çok mutluyum”

“Almanya’ya ve Berlin’e dönmek oldukça zordu. Yaptırımlar ve kurallar neredeyse her hafta değişti. Yaklaşık iki hafta önce, pandemic-sonrası yaptırımlar değişti ve çalışanların Almanya’ya gidebilmesine izin verildi. Bundan önce, sadece doktor ve sağlık personelinin gitmesine izin veriliyordu. Konsolosluk kapalı olduğundan vize almakta sorun yaşadım. Her gün, her hafta bunun için uğraştım ve bir şekilde sonunda vizeyi alabildim.”

“Brezilya’daki durum oldukça karmaşık. Hükumet, yanımızda olması gerektiği halde bize yardımcı olmadı. Halk için maddi bir yardım yapıldı ama miktar oldukça azdı, yine de fakir kesim için iyi olduğunu söyleyebilirim. Ne var ki, bürokraside işler oldukça karıştı çünkü insanlar paralarını almayı bırakın, isteyemediler bile. Çoğu insan Brezilya’da evlerinde kalamadı çünkü çalışmak zorundaydılar. İşte bu yüzden biz salgının yayılmasını engelleyemedik. Geçtiğimiz iki ay boyunca her gün 1000’den fazla ölüm vardı, Brezilya için tek çözüm ise aşının bulunması ve yaygınlaştırılması.”

“Gelecek sezon için aynı zamanda Sesi San Paolo ile de bir sözleşmem vardı. Corona’dan önce bile, kulüp bütün sözleşmeleri feshetmeye ve U21 takımıyla devam etmeye karar vermişti. Ben de bu yüzden transfer pazarına girdim ve birçok teklif aldım. Berlin’i seçtim çünkü Dünya’daki en profesyonel kulüplerden biri. Ve şu an buradayım, burası tahmin ettiğimden bile daha güzel. Ayrıca Berlin’in Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek olması da burayı seçmemde önemli bir etmen oldu. Kariyerim boyunca her zaman iyi oyunculara sahip ve başarılar elde edebilen güçlü takımlarda olmaya çalıştım. Aynı zamanda Berlin’in güzel ve büyük bir şehir olduğunu da bildiğimden burada karar kıldım.”

“Rio 2016 Olimpiyat Oyunları, kendi seyircilerimiz önünde olan unutulmaz ve özel bir andı. Özellikle 2008 ve 2012 Olimpiyatlarında takımdan son anda çıkarılan oyuncu olduğum için 2016 benim için çok önemli bir hedefti. 2016 Olimpiyatlarından iki ay önce başparmağımdan bir sakatlık geçirdim. Tedavi sürecinin iki ay sürmesi gerekiyordu ancak ben bir hafta sonra tekrar oynamaya başladım. Çünkü Olimpiyatlar benim hayalimdi, şansımdı. Başparmağımı bir bantla işaret parmağıma yapıştırdım ve bütün turnuva boyunca böyle oynadım. Bu yüzden altın madalya kazanmak beni çok rahatlattı. Yaşadığım mutluluğu kelimelerle ifade edemem. Ülkem adına gururluydum ve hayalim olan altın madalyayı kazanmıştım.”

“2016 Olimpiyatları’ndan sonra sadece takımımla ligde mücadele edeceğimi düşünüyordum. Ancak eğer çağrılırsam milli takıma katılırım. Ülkemi temsil etmek benim için inanılmaz bir gurur ve mutluluk kaynağı. Olimpiyatlarda bulunmak harika bir deneyim, bu yüzden Tokyo şimdiden aklımda ve tekrardan kazanmayı çok istiyorum.”

Kaynak: Berliner Zeitung

Haberi Paylaş