Derbide kazanan Vakıfbank

Misli.com Sultanlar Ligi’nin on beşinci haftası, Vakıfbank’ın Eczacıbaşı Dynavit’i konuk ettiği karşılaşmayla tamamlandı. Vakıfbank Spor Salonu’nda oynanan mücadeleyi 25-16, 25-22, 25-22 sonuçlanan setlerle 3-0 kazanan Vakıfbank; derbiden galibiyetle ayrılmayı başardı. Ligdeki on üçüncü galibiyetine imza atan sarı siyahlılar, puanını 38’e yükselterek haftayı ikinci sırada bitirdi.

Dev maçın ilk seti karşılıklı blok sayılarıyla başladı, Beyza Arıcı’nın Gabi Guimaraes’e bloğunun ardından yanıt Isabelle Haak ve Gabi Guimaraes’in bloklarıyla geldi. Bu kez Laura Heyrman ile blokta etkili olan Eczacıbaşı Dynavit; yine Heyrman ve Tijana Boskovic ile hücumda aktif olmaya devam etti. Setin orta bölümüne girilirken turuncu beyazlılar, Kübra Akman’ın blok ve hücumları karşısında sıkıntı yaşayınca Vakıfbank, 10-6’da dört sayılık üstünlüğü yakaladı. Isabelle Haak’la üst üste sayılar bulmaya devam eden Vakıfbank, 12-7’de farkı beşe çıkardı. Hande Baladın ve Buket Gülübay’ın karşılıklı servis serilerinin ardından molaya giden konuk ekip, mola dönüşü Gabi’nin fileden seken servisinin sayıya dönüşmesiyle farkın altıya yükselmesine engel olamadı. Eczacıbaşı Dynavit maçın bu anlarında, Zehra Güneş’in etkili servisleri karşısında manşette ve oyun kurmakta zorlandı ve skor 19-11’i buldu. Setin kalan bölümünde ilk altının neredeyse tamamında değişikliğe giden Eczacıbaşı Dynavit karşısında Vakıfbank, Zehra Güneş’in orta hücumuyla seti 25-16 noktaladı ve maçta 1-0 öne geçti.

İkinci set Isabelle Haak ve Tijana Boskovic’in karşılıklı sayılarıyla başladı. Eczacıbaşı Dynavit’te Laura Heyrman’ın hücumu sonrası Isabelle Haak ve Gabi Guimaraes’le sayılar bulan Vakıfbank, 9-7’de iki sayılık farkla üstündü. 11-8’de Haak’la farkı üçe çıkaran Vakıfbank, Tijana Boskovic’in hücumlarını durdurmakta zorlanınca skor 11-11’de eşitlendi. Karşılıklı sayılar sonrası denge Gabi Guimaraes’in hücum sayısıyla bozuldu ve Vakıfbank 16-14’te iki sayı farkla öne geçti. Saliha Şahin’in üst üste etkili hücumlarıyla geri dönen Eczacıbaşı Dynavit, 19-20’de öne geçti. Isabelle Haak’ın sert hücumları ve Zehra Güneş’in Tijana Boskovic’e bloğuyla 23-20’de Vakıfbank farkı üçe çıkardı. Bu bölümde Tijana Boskovic yerine oyuna dahil olan Fatma Şekerci’nin servis serisiyle 23-22’de yeniden farkı bire indiren Eczacıbaşı Dynavit, set sonunda Laura Heyrman ile hücumda hata yapınca Vakıfbank seti 25-22 alarak maçta skoru 2-0’a getirdi.

Üçüncü sete Tijana Boskovic’in blok ve hücum sayılarıyla hızlı başlayan Eczacıbaşı Dynavit, Zehra Güneş ve Gabi Guimaraes’in sayılarıyla direnen Vakıfbank karşısında McKenzie Adams’la farkı koruyarak orta bölüme Vakıfbank’ta hücum hatalarının da beraberinde gelmesiyle 6-10 önde girdi. Isabelle Haak’ın oyundan düştüğü bölümde farkın dörde yükselmesinin ardından Michelle Bartsch-Hackley ve Gabi Guimaraes’in devreye girmesiyle 9-11’de farkı ikiye indiren Vakıfbank, Beyza Arıcı’nın servislerini karşılamakta sıkıntı yaşayınca 9-13’te fark yeniden dört oldu. McKenzie Adams’ın bloğunun ardından farkın beşe yükselmesiyle reaksiyon gösteren Vakıfbank, Isabelle Haak ve Zehra Güneş ile bulduğu sayılarla farkı eritti. Set sonuna doğru yaklaşılırken Michelle Bartsch-Hackley ile seriyi sürdüren ev sahibi ekip, 17-15’te iki farklı üstünlüğü yakaladı. Eczacıbaşı Dynavit’in sayılarına rağmen Zehra Güneş’in servisleriyle farkı koruyan Vakıfbank, set sonunda Bartsch-Hackley ile sonuca gitti. Tijana Boskovic’in son sayıda servisinin filede kalmasıyla seti 25-22 alan Vakıfbank rakibini ligde ikinci kez mağlup ederek ikinci sıraya yükseldi.

Karşılaşmanın en skorer ismi takımına kazandırdığı 21 sayıyla Vakıfbank’ın İsveçli yıldızı Isabelle Haak oldu. Vakıfbank’ta Gabi Guimaraes 12, Zehra Güneş 11 sayıyla galibiyette etkili olurken Michelle Bartsch-Hackley 8, Kübra Akman 6 sayıyla skora katkı verdi. Libero Ayça Aykaç ise manşet ve defanstaki etkili oyunuyla öne çıktı. Eczacıbaşı Dynavit’te mücadeleyi Tijana Boskovic 13, Laura Heyrman 11, Beyza Arıcı 6 sayıyla tamamladı.

 

Haberi Paylaş

Comments are closed.