Diouf: “Her küçük kızın ona inanan birine ihtiyacı var”

Geçtiğimiz günlerde bu sezon Güney Kore’de mücadele eden İtalyan Valentina Diouf, Vanity Fair’a verdiği röportajda kendi spor kariyerinin yanı sıra ekonomik olarak zor şartlarda yaşayan çocukları spor yoluyla desteklemeyi görev edinmiş bir kuruluş olan Laureus Italia’daki rolünden bahsetti.

“Sporla uğraşan her çocuğun ona inanan ve bunu kendi başına yapmasını öğreten, aynı zamanda her şeyini vermesi gerektiğini söyleyen birine ihtiyacı var.”

Bu bağlamda antrenörlerin önemini vurgulayan Diouf: “Antenörlüğün küçümsenen bir figür olduğunu düşünmüyorum ama iyi bir antrenör olmak için gereken yetenek ve hazırlık hafife alınıyor. Spor hayatının ve mücadelenin ilk zamanlarında antrenörünüz sizin için çok önemli bir figürdür, size yalnızca stratejileri ve teknikleri öğretmez, aynı zamanda bir sporcunun göz ardı etmemesi gereken değerleri de öğretir.”

İtalyan pasör çaprazı aynı zamanda Brezilya ve ardından Güney Kore’deki yurtdışı kariyerinden de bahsetti: “Her zaman başka kültürleri keşfetmek istemişimdir ve voleybol sayesinde başka ülkelerde yaşama fırsatına sahip olmak beni eskiden olduğumdan çok daha açık fikirli bir insan haline getirdi. Brezilya’da tutkulu olduğum ve sevdiğim bir işi yaparken sahip olduğum fırsata minnettar olmam gerektiğini ve aynı zamanda insanların şanslarının veya talihsizliklerinin nerede doğduklarına bağlı olduğunu öğrendim. Kore’de ise fedakarlık yapmayı öğrendim ve o ruhu kavradım.”

Kaynak: vanityfair.it

Haberi Paylaş

Comments are closed.