Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda Şampiyon Vakıfbank

2021 FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası finalinde, temsilcimiz Vakıfbank ile İtalyan ekibi Imoco Volley Conegliano karşı karşıya geldi. Ankara Spor Salonu’nda oynanan ve seyircilerin yoğun ilgi gösterdiği mücadeleyi 15-25, 25-22, 22-25, 25-22, 7-15 sonuçlanan setlerle kazanan Vakıfbank; turnuvayı şampiyon tamamladı. FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda daha önce 2013-2014, 2017-2018 ve 2018-2019 sezonlarında üç şampiyonluğu bulunan temsilcimiz, bu alandaki rekorunu dördüncü şampiyonluğu ile taçlandırdı.

İlk sete İtalyan ekibi Imoco Volley Conegliano’nun hücum ve file teması hatalarıyla 1-3 önde başlayan temsilcimiz Vakıfbank, Isabelle Haak’ın etkili hücumları ve Cansu Özbay’ın şık plasesiyle skoru 5-8’e getirdi. Paola Egonu’yu kusursuz blok yerleşimiyle hata yapmaya zorlayan temsilcimiz, setin ilk bölümünde blok defanstaki bu çabasının karşılığını aldı. Joanna Wolosz’un blok sayısıyla direnen Imoco Volley Conegliano, salondaki Türk seyircilerin ıslıklarının da etkisiyle servis ritmini yakalayamadı ve hatalar üst üste geldi. Isabelle Haak’ın mükemmele yakın hücum performansı setin bu bölümünde de devam etti ve Vakıfbank teknik molaya 7-12 önde girdi. Mola dönüşü uzayan rallinin ardından Paola Egonu’nun Michelle Bartsch-Hackley bloğuyla sayıyı alan Imoco Volley Conegliano, Egonu’nun bu kez hücumda aldığı sayıyla 10-13’te farkı üçe indirdi. Isabelle Haak’ın servisleriyle Kathryn Plummer’ın hataya zorlamasıyla Daniele Santarelli, oyuna Miriam Sylla’yı aldı. Değişiklik sonrası da Isabelle Haak’ın sayısıyla hücumda ritmini düşürmeyen Vakıfbank, skoru 10-17’ye getirdi. Gabi Guimaraes’in dört numara hücumu ve Zehra Güneş’in bloğuyla 12-22’de ona yükselen fark, Imoco Volley Conegliano’da Hristina Vuchkova’nın blok ve Paola Egonu’nun hücum sayısıyla geri dönme çabasına rağmen set sonunda erimedi. Paola Egonu’nun dışarı vurduğu top sonrası seti 15-25 alan temsilcimiz Vakıfbank, final maçında 1-0 öne geçti.

Final mücadelesinin ikinci setine Michelle Bartsch-Hackley’nin iyi servisleriyle başlayan Vakıfbank’a Imoco Conegliano’da cevap Paola Egonu’nun hücum ve servis sayılarıyla geldi. Isabelle Haak’ın Megan Courtney bloğuyla 4-4’e skor eşitlendi. Eşitlik sonrası Paola Egonu ve Kathryn Plummer’ın hücumlarıyla 6-4’te farkı ikiye çıkaran Imoco Volley Conegliano, karşılıklı sayılara sahne olan bu bölümde iyi manşet sonrası Joanna Wolosz’un renkli oyunuyla farkı iki sayıda tutmayı başardı. Isabelle Haak ve Gabi Guimaraes ile hücumda üst üste hatalar sonrası fark 11-8’de üç sayıya yükseldi. Paola Egonu’nun serviste seri yakaladığı bölümde hücumdan da aldığı sayıyla 14-10’da farkı açmaya başlayan Imoco Volley Conegliano, Chiaka Ogbogu’nun üç numara hücumlarını durduramadı. Gabi Guimaraes ile dört numarada yeniden etkili olan Vakıfbank, 16-14’te farkı ikiye indirdi. Paola Egonu’nun ön turda aldığı sayının ardından Zehra Güneş’in hücumuyla farkı iki sayıda tutan Vakıfbank, setin bu bölümünde yeniden devreye giren Isabelle Haak ile Gabi Guimaraes’in hücumlarıyla 18-17’de hücumda etkili oldu. Michelle Bartsch-Hackley’nin Robin De Kruijf’ın tek ayak hücumunda yaptığı blokla skora 19-19’da eşitlik geldi. Robin De Kruijf’ın bloğuyla 22-19’da farkı yeniden üç sayıya yükselten İtalyan ekibi, Vakıfbank’a mola aldırdı. Mola dönüşü Kathryn Plummer ve Paola Egonu ile ayakta kalan Imoco Volley Conegliano, sete Paola Egonu’nun dört numara hücumuyla noktaladı ve maçta skoru 1-1’de getirdi.

Üçüncü Isabelle Haak ve Paola Egonu’nun karşılıklı sayılarıyla dengeli başladı. Skor 5-5 iken Michelle Bartsch-Hackley’nin dört numara hücumunda önce bloğa ardından antene temas eden topa karşılaşmanın Rus hakeminin önce bloğa ardından antene değdi şeklindeki değerlendirmesi sonucu Imoco Volley Conegliano, 6-5 öne geçti. Tribünlerden yoğun tepki alan bu karar sonrası Isabelle Haak ve Gabi Guimaraes ile etkili hücumlarına devam eden Vakıfbank, skoru dengede tutmaya devam etti. Karşılıklı servis hatalarına sahne olan bu bölümün ardından teknik molaya Vakıfbank, Paola Egonu’nun dışarı vurduğu top sonrası 11-12 önde girdi. Chiaka Ogbogu’nun blok ve hücumlarıyla damga vurduğu bölümde Vakıfbank 12-15 öne geçti, Kathryn Plummer’ın hücum hatasının ardından Danielle Santarelli 12-16’da yeniden Miriam Sylla’yı oyuna aldı. Imoco Volley Conegliano’da servis için oyuna giren Gennari’nin yakaladığı iki sayılık seri sonrası fark 14-16’da ikiye indi. Servis için oyuna giren Meryem Boz’un rakibi zorlayan servisinin ardından Gabi Guimaraes’in topu sayıya çevirmesiyla farkı yeniden 15-19’da dörde yükseldi ve Imoco Volley Conegliano mola aldı. Mola dönüşü dört numara hücumlarında sorun yaşayan Vakıfbank, Miriam Sylla’nın servis serisinde Poola Egonu’nun bulduğu sayılarla skorun 19-20 olmasına engel olamadı. Setin bu bölümünde Paola Egonu’nun hücum hatasının ardından Isabelle Haak ve Zehra Güneş ile etkili olan Vakıfbank, 19-23’te farkı yeniden dört sayıya çıkardı. Paola Egonu’nun hücumlarıyla geri dönüş çabasında olan Imoco Volley Conegliano’ya Michelle Bartsch-Hackley hücum sayısıyla dur dedi ve Vakıfbank setlerde 2-1 öne geçti.

Dördüncü sete bir önceki setteki ve aslında maçın genelindeki konsantrasyonunu devam ettirerek etkili başlayan Vakıfbank, rakibin hücumlarını yıpratan defanslarını sürdürerek 2-4 üstünlük yakaladı. Chiaka Ogbogu’nun Megan Courtney’e bloğuyla fark 4-7’de üç sayıya yükseldi. Hristina Vuchkova’nın üç numaradan Paola Egonu’nun iki numaradan hücumlarıyla devrede olduğu bölümde Imoco Volley Conegliano, Miriam Sylla’nın dört numara hücumuyla 8-8’de eşitliği buldu. Zehra Güneş’in Hristina Vuchkova’ya tekli bloğu sonrası 8-11’de üçe yükselen fark, Isabel Haak’ın hücumuyla devam etti ve Vakıfbank teknik molaya 9-12 üstün giren taraf oldu. Miriam Sylla’nın servis serisinde hücumda 14-14’te eşitliği yakaladı. Miriam Sylla ve Paola Egonu ile hücumdaki etkin oyununu sürdüren Imoco, Miriam Sylla’nın Isabelle Haak’ı bloğuyla 19-19’da üç sayılık üstünlük kurdu. Giovanni Guidetti’nin aldığı molanın ardından Vakıfbank’ta manşet sıkıntısı sürdü, Raphaela Folie’nin bloklarıyla öne çıktığı bu bölümde Paola Egonu’yla da hücumda iyi oynayan Imovo Volley Conegliano, set sonunda 22-17’de farkı beşe yükseltti. Gabi Guimaraes’in hücumları ve Buket Gülübay’ın etkili servisleriyle üst üste sayılar bulan Vakıfbank, 23-21’de farkı iki sayıya düşürdü. Takımı hücumda sıkışınca yeniden Paola Egonu’yu bulan Joanna Wolosz, takımının set sayısı avantajı elde etmesinde etkili oldu. Paola Egonu’nun yine hücum sayısıyla noktaladığı set 25-22, Imoco Volley Conegliano lehine sonuçlandı. Karşılaşmaya 2-2’de eşitlik geldi.

Karar setine Imoco Volley Conegliano, Raphaela Folie’nin üç numara Paola Egonu’nun iki numara hücumlarıyla etkili başladı, Vakıfbank’ta ise yanıt gecikmedi. Isabelle Haak ile hücumda etkili olan Vakıfbank, blok defans kurgusuyla rakibini hataya zorladı ve 2-3 öne geçti. Chiaka Ogbogu’nun art arda aldığı hücum sayılarıyla 2-5 öne geçen temsilcimiz, İtalyan ekibine mola aldırdı. Mola dönüşü Michelle Bartsch-Hackley’nin blok sayısıyla fark dörde yükseldi. Chiaka Ogbogu ile hücumdaki üstün oyununu sürdüren Vakıfbank, setin ilk yarısını 4-8 önde tamamladı. Michelle Bartsch-Hackley’nin servis turunda farkı 6-12’de altıya kadar yükselten temsilcimiz, Isabelle Haak ve Zehra Güneş’in ön turunda Paola Egonu’nun hücumda hata yapmasıyla 6-13 üstünlüğü yakaladı. Zehra Güneş’in Paola Egonu’yla muhteşem bloğuyla skor 7-14 oldu. Miriam Sylla’nın dört numara hücumunu dışarı vurmasıyla Vakıfbank seti 7-15 aldı. Maçtan 3-2 galip ayrılan temsilcimiz, FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası tarihindeki dördüncü şampiyonluğunu kazandı.

Karşılaşmanın en skorer oyuncusu 35 sayıyla Imoco Volley Conegliano’nun İtalyan yıldızı Paola Egonu oldu. Vakıfbank’ta Isabelle Haak 28, Chiaka Ogbogu 15, Gabi Guimaraes 12, Zehra Güneş 10 sayıyla galibiyette etkili oldu. Pasör Cansu Özbay hızlı ve renkli oyun kurgusu, libero Ayça Aykaç ise manşetteki ve defanstaki üstün oyunuyla öne çıktı. Imoco Volley Conegliano’da Kathryn Plummer 10, Miriam Sylla 7 sayıyla oynadı.

VAKIFBANK’IN DÜNYA ŞAMPİYONLUKLARI 

2013,2017,2018,2021

IMOCO VOLLEY CONEGLIANO – VAKIFBANK:  

SALON: Ankara Spor Salonu  

HAKEMLER: Oleynik Vladimir, Kovar Vlastimil 

IMOCO VOLLEY CONEGLIANO: Kathryn Plummer 10, Megan Courtney 4, Robin De Kruijf 6, Rafaela Folie 2, Hristina Vuchkova 6, Joanna Wolosz 1, Miryam Sylla 7, Paola Egonu 35

VAKIFBANK: Buket Gülübay 1, Cansu Özbay 3, Chiaka Ogbogu 15, Gabi 12, Isabelle Haak 28, Michelle Bartsch-Hackley 8, Zehra Güneş 10

SETLER: 15-25, 25-22, 22-25, 25-22,

SET SÜRELERİ: 96 dakika (23’, 23’, 27’, 23’)

2021 FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası Rüya Takımı şu şekilde:

Pasör: Joanna Wolosz (Prosecco Doc Imoco Volley)
Pasör Çaprazı: Isabelle Haak (VakıfBank)
Orta Oyuncular: Robin de Kruijf (Prosecco Doc Imoco Volley), Zehra Güneş (VakıfBank)
Smaçörler: Gabi Guimaraes (VakıfBank), Arina Fedorovtseva (Fenerbahçe Opet)
Libero: Monica De Gennaro (Prosecco Doc Imoco Volley)

MVP: Isabelle Haak (VakıfBank)

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.