“Efeler Ligi’ne hak kazanmış bir şekilde dönmek istiyoruz”

Voleybol Erkekler 1.Ligi A Grubunda liderliği elinden bırakmayan ve bu sezon gözünü Efeler Ligi’ne diken Milas Belediyespor’da genç pasör çaprazı Enes Güç ile sohbet ettik.

Eski milli oyuncu Volkan Güç’ün de yeğeni olan başarılı oyuncu sezonu ve hedeflerini anlattı.

-Seni tanıyabilir miyiz?
24.05.2000 senesinde Adana’da dünyaya geldim. Boyum 194 cm. Halkbank alt yapısında yetiştim. Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Şiran Akademi, Akkuş Belediyespor takımlarında oynadım.

Voleybol oynamaya amcam sayesinde karar verdim. Boyum uzun olduğu için bu sporu denememi söylemişti. Ben de gün geçtikçe voleybolu sevmeye başladım ve oynadım. Alt yapıda 2 sezon Türkiye birinciliği, 1 sezon Genç erkekler Türkiye ikinciliği başarıları kazandım.

– Milas Belediyespor’da geçen sezondan sadece 2 oyuncu var ve bu sezon ise genç bir ekiple mücadele ediyor. Sezon başından bu yana başarılı bir grafik çizdiniz, grup liderisiniz. Sezon içinde takım kimyasını nasıl yakaladınız?
Antrenmanlardan hariç saha dışında da beraber vakit geçirdiğimiz için böyle bir birlikteliğimiz var. Maçlarda oynayan ve oynamayan herkes birbirini desteklediğinden dolayı böyle bir atmosfer yakaladık diyebilirim.

– Milas Belediyespor iki senedir Efeler Ligi’nin kıyısından dönüyor. Sizce bu sene Efeler Ligi’ne çıkmaya hazır mısınız?
Evet, hazır olduğumuzu düşünüyorum. Sebebi ise geçen seneye göre daha genç ve dinamik bir takımız. Milas halkının desteği ve Milas Belediyesi’nin maddi manevi her şekilde yanımızda olmaları büyük bir avantaj bizim için. Play-off’larda bunu en iyi şekilde göstereceğimizi düşünüyorum. Güçlü rakiplerle oynayacağımızı biliyoruz. En iyi şekilde hazırlanıp Milas’a, Efeler Ligi’ne hak kazanmış bir şekilde dönmek istiyoruz.

– Genç bir pasör çaprazısın, saha içinde kendini nasıl buluyorsun?
Kendimden büyüklerle oynadığım için hep enerjik ve sürekli elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

– Hemen hemen her sezon farklı kulüplerde oynadın, oyunun için bu durumu nasıl değerlendiriyorsun?
Her geçen sezon daha çok çalışıp daha iyi yerlere geldiğimi düşünüyorum.

– Şu ana kadar unutamadığın bir maç var mı?
Yıldız takımda ilk Türkiye birinciliği maçımızı unutamıyorum, çok heyecanlı ve güzel bir maçtı. Maç galibiyetle sonuçlanmıştı ve bittikten sonra ağlamıştım.

– Maç öncesi totem yapıyor musun?
Soyunma odasına girene kadar kendimi rahatlatacak müzikler dinliyorum ve sahaya çıktığımızda ayakkabılarımı bağlıyorum.

– Kendine örnek aldığın voleybolcular kimler?
Solak bir oyuncuyum. Amcam Volkan Güç’te solak olduğu için onu örnek alıyorum. Ayrıca oyun içindeki azmi ve oyun tarzını da örnek aldığım bir oyuncuydu. Günümüzde oynayan oyuncular arasından ise Halkbank takımında oynayan Fernando Hernandez Ramos’u örnek alıyorum diyebilirim.

-Yurtdışında oynamayı düşüyor musun?
Her sporcunun hayalindeki gibi bende yurt dışında oynamak isterim. İtalya Ligi’ni vaktim oldukça takip ediyorum. Bir gün İtalya Ligi’nde oynamayı isterim.

-Türk voleybolunu erkeklerde, dünya ile kıyasladığında nasıl değerlendiriyorsun?
Türk erkek voleybolunda dünya ve kadın voleyboluna göre daha az başarı sahibiyiz. Bu alanda bunca senedir pek ses getiremediğimizi düşünüyorum. Bunun sebebi ise tamamen kulüplerimizin altyapısal sisteminin düzensiz bir şekilde ilerlemesidir. Hak edenlerin değer gördüğü bir sistem olmadığını düşünüyorum.

– Bundan sonrası için hedefleriniz neler?
Ailemde milli takımda oynamış olan amcam Volkan Güç gibi bende milli takımda yer alıp ailemizi tekrar gururlandırmak isterim.

Haberi Paylaş