EuroVolley yarı finaldeki rakibimiz Sırbistan’ı tanıyalım…

Tartışmasız Avrupa ve dünya voleybolunun en önemli takımlarından biri olan Sırbistan, 2017 ve 2019’un ardından üst üste üçüncü kez Avrupa şampiyonu olmak istiyor. Avrupa Şampiyonası tarihinde toplamda 3 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalyası bulunan Sırbistan, 2011’den beri düzenlenen bütün turnuvalarda yarı finale çıkmayı başardı.

Tarihinde birçok başarı bulunan Sırbistan aynı zamanda 2016 Rio’nun gümüş, 2020 Tokyo’nun ise bronz madalyalı takımı. Ne kadar güçlü olduğunu 2018 FIVB Dünya Şampiyonası’nda da kanıtlayan takım, burada altın madalyayı kazanmış ve tarihinde ilk kez Dünya şampiyonu olmuştu.

Filenin Sultanları ile Sırbistan daha önce Avrupa Şampiyonası’nda sık sık karşı karşıya geldi. 2011 yılındaki turnuvada bu iki takım yine yarı finalde, Belgrad’da karşı karşıya gelmiş ve gülen taraf 3-2’lik skorla Sırbistan olmuştu. 2015 yılında üçüncülük maçında Sırbistan maçı 3-0 kazanmış ve bronz madalyanın sahibi olmuştu. Ardından 2017 yılında yine yarı finalde karşı karşıya gelen bu iki takım arasındaki maçı 3-0’lık skorla Sırbistan kazanmıştı.

2019 EuroVolley’de A grubunda yer alan Filenin Sultanları ve Sırbistan arasındaki grup maçını 3-1’lik skorla Sırbistan kazanmıştı. Her iki takım yine finalde karşılaşmış ve seyircilerin uzun zaman unutamayacağı maç sonunda Sırbistan maçı 3-2 kazanarak üst üste ikinci kez Avrupa Şampiyonu olmuştu.

Bu sene, grubunda Rusya, Fransa, Belçika, Bosna-Hersek ve Azerbaycan’ı mağlup ederek beşte beş yapan ve grubunu lider tamamlayarak son 16 turuna kalan Sırbistan, burada Macaristan’ı 3-0 ve çeyrek finalde Fransa’yı 3-1 mağlup ederek yarı finale yükseldi.

Yıldızlarla dolu Sırbistan kadrosu, Sultanlar Ligi’nden tanıdığımız birçok ismi bulunduruyor. Geçtiğimiz yıllarda takım olarak oldukça iyi olan ve herkesin skor katkısı verdiği Sırbistan’da bu sene ise takımın skor yükünü yüksek oranda Eczacıbaşı Dynavit’in yıldızı Tijana Boskovic çekiyor. Boskovic’in yanında tecrübeli pasör Maja Ognjenovic ve orta oyuncularda Milena Rasic, Mina Popovic ve Jovana Stevanovic’e sahip olan Sırbistan’i yenmenin en büyük koşulu Tijana Boskovic’i durdurmak olacak.

3 Eylül 2021
18:00 Türkiye-Sırbistan (TRT 1)

Haberi Paylaş

Comments are closed.