FIVB 2021’in en iyilerini açıkladı

Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) 2021 yılı içerisindeki FIVB Voleybol Milletler Ligi ve Tokyo’daki Olimpiyat Oyunları da dahil olmak üzere geçtiğimiz yılın en önemli anlarına dikkat çekerek oluşturduğu “2021’in En İyi 12 Kadın Voleybolcusu” listesini yayınladı. Ülkemizden Fenerbahçe Opet ve A Milli Kadın Voleybol takımımızın kaptanı Eda Erdem Dündar’ın seçildiği listede Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya’dan üçer; Türkiye, Güney Kore, İtalya, İsveç, Rusya ve Sırbistan’dan birer isim yer aldı. Sıralamada zirvenin sahibi ise Güney Koreli dünyaca ünlü yıldız Yeon Koung Kim oldu.

İşte o isimler:

1. Yeon Koung Kim (Güney Kore)
2. Justine Wong-Orantes (ABD)
3. Paola Egonu (İtalya)
4. Tijana Boskovic (Sırbistan)
5. Carol Gattaz (Brezilya)
6. Jordan Larson (ABD)
7. Gabi Guimaraes (Brezilya)
8. Arina Fedorovtseva (Rusya)
9. Jordyn Poulter (ABD)
10. Macris Carneiro (Brezilya)
11. Eda Erdem Dündar (Türkiye)
12. Isabelle Haak (İsveç)

Dünyanın en iyi liglerinden biri olarak kabul edilen Misli.com Sultanlar Ligi, birbirinden önemli yıldızların mücadelesine sahne olmaya devam ediyor. Listede yer alan on iki isimden ikisi Fenerbahçe Opet, ikisi Vakıfbank ve biri Eczacıbaşı Dynavit olmak üzere beşi Misli.com Sultanlar Ligi’nde forma giyiyor.

Fenerbahçe Opet’in yıldızları “En İyi 12″de

Fenerbahçe Opet’in yıldızları Eda Erdem Dündar ve Arina Fedorovtseva, Uluslararası Voleybol Federasyonu’nun (FIVB) 2021 yılı içerisindeki FIVB Milletler Ligi, Avrupa Şampiyonası ve Tokyo Olimpiyat Oyunları gibi önemli organizasyonlar baz alınarak hazırladığı “2021’in En İyi 12 Kadın Voleybolcusu” listesine seçildi.

Fenerbahçe Opet ve A Milli Kadın Voleybol takımımızın kaptanı Eda Erdem Dündar, 2021 yılında FIVB Milletler Ligi’nde üçüncülük yaşayıp ayrıca “En İyi Orta Oyuncu” ödülüne layık görülerek Rüya Takım’a seçilmişti. Tokyo Olimpiyat Oyunlarını milli takımımız ile beşinci sırada noktalayan Eda Erdem, CEV Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya kazanarak bir kez daha “En İyi Orta Oyuncu” olmuştu. Son dört Avrupa Şampiyonası’nda da bu ödüle layık görülerek önemli bir başarıya imza atan milli yıldızımız, Ankara’da düzenlenen FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda da Fenerbahçe Opet ile turnuvayı üçüncü sırada tamamlayarak bronz madalya almıştı. Hem blokları hem de hücumlarıyla adından söz ettiren Kaptan Eda, “2021’in En İyi 12 Kadın Voleybolcusu” listesine on birinci sıradan girdi. Eda Erdem Dündar, listeye A Milli Kadın Voleybol Takımımızdan seçilen tek oyuncu oldu.

Fenerbahçe Opet’in sezon başında kadrosuna kattığı 2004 doğumlu Rus smaçör Arina Fedorovtseva; Rusya Kadın Voleybol takımıyla 2021 yılında FIVB Milletler Ligi, 2020 Tokyo Olimpiyatları ve 2021 CEV Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda başarılı performansıyla adından söz ettirdi. Hem karşılanması zor servisleri hem de etkili hücumlarıyla voleybol severlerin beğenisini kazanan ve sarı lacivertli formayla 2021 FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda da fırtına gibi esen Arina, Fenerbahçe Opet ile üçüncü sırada tamamladığı turnuvada “En İyi Smaçör” ödülüne layık görülmüştü. “2021’in En İyi 12 Kadın Voleybolcusu” listesine sekizinci sıradan seçilen Arina, genç yaşına rağmen hem günümüzün hem de geleceğin en büyük yıldızlarından biri olarak kabul ediliyor.

Vakıfbank’ın yıldızları “En İyi 12″de

Ankara’da düzenlenen 2021 FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası’nı altın madalyayla noktalayarak dördüncü kez kupayı müzesine götüren Vakıfbank, iki yıldız ismiyle FIVB’nin geçtiğimiz yıldaki FIVB Milletler Ligi, Avrupa Şampiyonası ve Tokyo Olimpiyat Oyunları gibi önemli organizasyonlar baz alınarak hazırladığı “2021’in En İyi 12 Kadın Voleybolcusu” listesinde yer aldı.

Son iki sezondur Vakıfbank kadrosunda yer alan Brezilyalı smaçör Gabi Guimaraes, geçtiğimiz yıl Brezilya milli takımıyla FIVB Milletler Ligi ve Tokyo Olimpiyatlarında gümüş madalya kazandı. FIVB Milletler Ligi’nde “En İyi Smaçör” ödülüne layık görülen başarılı oyuncu, Ankarada’da düzenlenen FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda kariyerinde bu turnuvadaki ilk şampiyonluğuna ulaşırken bir kez daha “En İyi Smaçör” seçildi. “2021’in En İyi 12 Kadın Voleybolcusu” listesine yedinci sıradan giren Gabi, Ankara’da düzenlenen turnuvanın ardından Voleybolun Sesi’ne “Takımımla gurur duyuyorum ve bireysel olarak da rüyalarımın gerçek olduğunu söyleyebilirim. VakıfBank’ta olmak ve burada başarılar elde etmek benim için bir hayaldi.” şeklinde konuşmuştu.

Vakıfbank’ın İsveçli yıldızı Isabelle Haak, 2021 yılında İsveç Kadın Voleybol takımıyla ilk kez Avrupa Şampiyonası sahnesinde yer aldı. Turnuvada başarılı performansıyla beğeni kazanan Haak, FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda Vakıfbank’ın şampiyonluğunun en büyük mimarlarından oldu ve turnuvayı “MVP” (En Değerli Oyuncu) ve “En İyi Pasör Çaprazı” ödülleriyle tamamladı. Vakıfbank ile Misli.com Sultanlar Ligi, Türkiye Kupası ve Şampiyonlar Kupası’nda da mutlu sona ulaşan başarılı oyuncu listenin on ikinci sırasında bulunuyor.

Eczacıbaşı Dynavit’in yıldızı Boskovic listede dördüncü

2015 yılından itibaren Sultanlar Ligi’nde Eczacıbaşı Dynavit formasıyla izlediğimiz Sırp yıldız Tijana Boskovic, geçtiğimiz sene kariyerinde ikinci kez katıldığı Tokyo Olimpiyatlarında bronz madalya kazanarak turnuvanın sonunda Rüya Takım’a “En İyi Pasör Çaprazı” olarak seçilme başarısı göstermişti. Sırbistan Kadın Voleybol takımıyla Avrupa Şampiyonası’nı gümüş madalyayla tamamlayan başarılı oyuncu, yer aldığı iki turnuvada da “En Skorer Oyuncu” olarak takımının kazandığı başarılarda önemli rol üstlenmişti. Hem milli takımında hem de kulüp takımında müthiş performansıyla adeta voleybolun sınırlarını zorlayan Boskovic, listenin dördüncü sırasında yer aldı.

Voleybolunsesi.com

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.