FIVB’de Bugün: Naz Aydemir Akyol

Naz Aydemir: Sportif bir aileyi gururlandırmak.
Ülkelere ve spor dallarına yayılan gelenekleri sürdüren Türk pasör.

Naz Aydemir, Türk milli takımında ve ülkenin en iyi kulüplerinde yirmi yıldır topu dağıtan kişi ve hayatındaki insanların koyduğu örnekleri takip ederek daha fazlasını arıyor.

1990 yılında sporla oldukça içli dışlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Naz, Eczacıbaşı’nda başlayan spor kariyeri ile voleybolcu annesi Alev ve babası Ali’nin bu geleneğini muhteşem bir şekilde devam ettirdi.

Her ne kadar milli takım seviyesinde herhangi büyük bir kupa kazanamamış olsa da, oynadığı kulüplerde en başarılı voleybolcular arasında en tepede olmayı başardı.

Fenerbahçe ile 2010, VakıfBank ile 2013 ve 2017’de olmak üzere 3 kez FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda şampiyonluk kazanan Naz aynı zamanda 2012 yılında Fenerbahçe ve 2013, 2017, 2018 yıllarında VakıfBank ile CEV Şampiyonlar Ligi’ni de kazanmayı başardı.

Bununla birlikte, onun sporcu aile bağları yalnızca anne ve babasıyla sınırlı değil.

Manchester City’de forma giyen Alman futbolcu Ilkay Gündoğan onun kuzeni.

2013 yılında ise Aydemir, Türk milli basketbolcu Cenk Akyol ile dünya evine girdi. Çiftin şu an 3 yaşında bir oğulları var.

30 yaşındaki pasör, çok fazla takım değiştirmedi ve hiçbir zaman yurtdışında oynamadı, sadece İstanbul’un en iyi 3 kulübünde forma giydi.

Halihazırda 2012 Londra Olimpiyatları’na katılmış bir sporcu ve geçtiğimiz yılın başlarında Avrupa Elemeleri’nde milli takımını yöneten kişi olarak, bu yıl düzenlenmesi planlanan Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye ile birlikte bunu ikiye katlamayı dört gözle bekliyor.

Kaynak: FIVB

Haberi Paylaş