FIVB’de bugün: Paola Egonu

Paola Egonu voleybolda dünya sahnesinde adından en çok söz ettiren isimlerden biri. FIVB 2018 Dünya Şampiyonası’nda gümüş ve FIVB 2019 Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda altın madalya kazanan İtalyan yıldız, pek çok başarıya şimdiden imza attı.

Ne var ki Egonu, Volleyball World’e yaptığı açıklamalarda kariyerinin dönüm noktalarını söylemek konusunda biraz daha temkinli: “Daha çok gencim.”

O anları ise daha dünmüş gibi hatırlıyor: “Benim için en unutulmaz an 2018 Dünya Şampiyonası yarı finalinde Çin’e karşı aldığım son sayıydı. O an yaşadığım mutluluğu tarif edemem.”

İtalya, son Olimpiyat şampiyonu Çin’i yarı finalde 3-2 (25-18, 21-25, 25-16, 29-31, 17-15) mağlup ederek finale yükselirken, Egonu maçta tam 45 sayı üretmişti. Böylece İtalya 2002 yılının ardından ilk defa finale yükselmeyi başarmıştı.

Henüz 22 yaşındayken Egonu, performansıyla bir takımı nasıl zafere taşıyabileceğini kanıtlamıştı. 2019 Dünya Kulüpler Şampiyonası yarı finalinde Imoco Volley Conegliano, Vakıfbank’ı 3-2 (25-23, 20-25, 25-23, 21-25, 23-21) yenerken İtalyan genç pasör çaprazı 38 sayı kaydetmişti.

“Vakıfbank’a karşı unutulmaz bir geri dönüş sergilemiştik ve bu galibiyet bizi final maçı için de çok motive etmişti.”

Egonu’nun son dönemdeki başarıları kadar daha önce de kazandığı çeşitli zaferler var. 2015 FIVB Kadınlar U18 Dünya Şampiyonası’nda ülkesi ile birlikte altın madalya kazanırken MVP seçilen Egonu, 2015 FIVB Kadınlar U20 Dünya Şampiyonası’nda da bronz madalyanın sahibi olmuştu. Ayrıca Egonu daha 17 yaşındayken, 2016 Rio Olimpiyatları’na katılmıştı.

Sporla Padua’nın kuzeyinde Cittadella’da tanışan Egonu o günlerden şöyle bahsediyor: “Okulda derslerim iyiydi ve boş zamanım oluyordu. Bu yüzden babam beni farklı sporlara yönlendirdi. En çok voleybolu sevdim ve bu yüzden de bu yoldan devam ettim.”

2013 yılında henüz 15 yaşındayken Club Italia’ya katılan Egonu orada kendisini geliştirdi. Gençken as milli takımda oynamaya başlamak ise hem tecrübeli oyunculardan bir şeyler öğrenmesini sağladı, hem de çok yakın arkadaşlar kazandı. Bu oyunculardan biri de hem milli takımda hem de Imoco’da aynı takımda olduğu libero Monica De Gennaro.

“Monica De Gennaro’nun sabrı, kararlılığı, sevecenliği ve zor zamanlarda takıma yardım edebiliyor olması harika özellikler. Ayrıca her ne kadar maç esnasında her zaman gözleri parlıyor olsa da, gözlerinde bir anne şefkati görebildiğim tatlı zamanlar da oluyor.”

Paola Egonu’nun yıldızı parlamaya devam ediyor ve ilerleyen kariyerinde neleri başarabileceğini kestirmek şimdiden çok güç.

Kaynak: FIVB

Haberi Paylaş

Comments are closed.