Geniş kadro her şeye kadir

Vakıfbank’ın kadrosu yalnızca Türkiye’nin değil, Dünya’nın da en alternatifli yapısına sahip. Bu nedenle Giovanni Guidetti, her maça farklı bir 6 ve formasyon ile çıkma imkanına sahip teknik adam olarak göze çarpıyor. Sistem9 Yeşilyurt karşısında da farklı bir rotasyon deneyen İtalyan çalıştırıcı, hem tüm oyuncularını formda tutuyor, hem de üç günde bir maç temposunda olası yorgunluk ya da sakatlıklara engel oluyor.

Hala istenilen düzeyde değil

Vakıfbank’ın böylesi bir maçta hücumun %62’sini (62/100) ile Gabriela Guimares-Isabelle Haak ikilisi ile kullanması, top dağılımının istenilen düzeyde olmadığının en büyük göstergesi. Özellikle İsveçli yıldızın ilk sette topların %40.5’ini (15/37) alması ve ikinci setin başında yapılan 4 hücumdan 3’üne imza atması (Bu 3 topun 2’sinde bloğa yakalandı) , böylesi alternatifli bir kadronun seçeceği bir yöntem olmamalıydı. Neyse ki, maçın geri kalanında –istenilen düzeyde olmasa da- daha homojen bir pas dağılımı izledik. Elbette üst düzey rakiplere karşı sahada daha sert bir 6 ile yer alacak olan Vakıfbank, bu dağılımı dengeli bir hale getirecektir. Unutulmaması gereken, fazla yüksek olmayan Sistem9 Yeşilyurt bloklarının üzerinden geçen İsveçli yıldızın üst seviye rakipler karşısında bu denli kolay sayı üretemeyeceğidir.

Sarı siyahlılarda yerleşim kaynaklı hataların ise hala giderilemediği, göze çarpan bir başka eksiklikti.

Rotasyona giren orta oyunculardan kaptan Melis Gürkaynak’ın iyi performansına karşılık Kübra Çalışkan’ın vasat bir oyun ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Böylesi rakipler karşısında fazla yorum yapılamayacak Guimares’in vasat bir oyun sergilediğini, geçen maç istenileni veremeyen Meliha İsmailoğlu’nun ise hala beklenen seviyeye çıkamadığını da ayrıca belirtelim. Oyuna sonradan dahil olan Tuğba Şenoğlu ve Gözde Yılmaz ise geçer not alır bir performansa imza attılar.

İlk 4’ü zorlar

Kenarda oyunu değiştirebilecek oyuncusu olmasa da Sistem9 Yeşilyurt’un mevcut kadrosu, play-off 1.etabı zorlayacak seviyede. Aydın BBSK ve Nilüfer Belediye mağlubiyetleri bu amaca engel gibi görünse de mevcut 6’sını koruyabilecek bir Yeşilyurt, bu durumu tersine çevirebilecek seviyede oyun oynuyor.

Oyun formasyonu adına eleştirilmesi gereken en önemli husus, Buket Gülübay’ın zaman zaman takımın lokomotifi konumundaki Alexia Carutasu’yu fazlaca araması olmalıdır. Eline manşet geldiğinde Vakıfbank’tan gelen alışkanlık ile oyunu sürekli hızlandıran Gülübay, Jennifer Cross gibi güçlü bir orta oyuncuyu biraz daha fazla oyuna sokmalı. İkinci sette ürettiği 4 sayı ile takımın en skorer ikinci oyuncusu olan genç pasör, 25 hücumun 11’inde Rumen pasör çaprazını hedefleyerek takım oyununu olumsuz anlamda etkilemiş oldu. Gülübay’ın pas tekniğindeki en önemli problem ise uzak mesafeye attığı topların istenilenden kısa kalması ve antene uzamaması.

Bu seviye maçlarda zayıf kalan Derya Cebecioğlu ve Lana Scuka, hedef maçlarda istenilen düzeye çıkabilecek kapasiteye sahip oyuncular.

Benzerlikler

İki sezondur Yeşilyurt’un hücum yükünü çeken Alexia Carutasu, henüz 18 yaşında ve önünde çok parlak bir gelecek var. Vakıfbank’ın pişmesi için Yeşilyurt’a kiralık olarak gönderdiği Rumen oyuncu, birçok açıdan Vakıfbank’ın mevcut menajeri Neslihan Demir Güler ile benzerlikler taşıyor. Carutasu, kendisiyle aynı yaşlarda Yeşilyurt’a gönderilen Demir Güler gibi pasör çaprazı oynuyor ve solak. Tıpkı Demir Leydi gibi karşısındaki bloğa hiç bakmadan korkusuzca hücum eden genç Rumen, Demir Güler’in gençlik yıllarında olduğu gibi topu oyuna smaç servisle sokuyor. Carutasu’nun bunca benzerlik arasında Demir Güler’den farkı, blok arkasına plase atmayı pek düşünmemesi olarak göze çarpıyor.

Carutasu ile ilgili söylenmesi gereken en önemli hususlardan birisi ise genç oyuncunun dizlik takma şekli. Rumen pasör çaprazı dizliklerini yukarı çekmek yerine diz kapaklarını açıkta bırakarak aşağıda tutmayı tercih ediyor. Daha önce benzer uygulamayı yapan Türk oyuncuları da eleştirdiğimiz üzere böyle bir dizlik takma şeklinin oyuncuya hiçbir faydası olmaz. Diz kapağının sakatlanma riski bir yana dursun, hiçbir fonksiyonu olmayan bir aksesuar misali oyuncuya yük dahi olur.

Sistem9 Yeşilyurt’un smaçörü Derya Cebecioğlu ve pasör Buket Gülübay’ın fiziksel benzerlikleri ise ayrıca dikkat çekiyor. Saç şekillerini bile aynı yapan bu iki oyuncuyu sahada ikiz dahi zannetmek mümkün.

Hakemsiz dahi oynanırdı

Maçın tamamında tartışmalı pozisyon yok denecek kadar azdı. Böyle olunca İlhami Şenyurt-Metin Korkut ikilisi, sezonun en rahat maçlarından birini yönetmiş oldu. Öyle ki, gerek Guidetti, gerekse Kamil Söz’ün GDS’ye başvurduğu pozisyonlar dahi kararların ne denli kolay ve temiz olduğunu gösterir nitelikteydi. Hakemsiz dahi rahat rahat oynanabilecek maçta göze çarpan tek hata, 2.sette skor 9:9 iken Vakıfbank hücumunda bariz bir şekilde fileye giren Sistem9 Yeşilyurt oyuncularına düdük çalınmaması oldu. Maja Ognjenovic’in mükemmel organizasyonunda rakip oyuncular fileye girmişken bloksuz top vuran Haak sayıyı takımına kazandırınca, Guidetti bu pozisyona fazla takılmadı ve geçen maç yaşanan anlamsız monolog tekrarlanmadı.

Yine başladılar

Daha önce Burhan Felek Voleybol Salonunda yaşanan güvenlik görevlisi skandallarından bir benzeri, bugün Vakıfbank Spor Salonunda yaşandı. Basın Tribününden fotoğraf çeken bir foto muhabiri, aşağıda bulunan turuncu yelekli bir güvenlik görevlisi tarafından uyarıldı ve “Basın Tribününden fotoğraf çekmemesi istendi!” Görevini ve haddini bilmeyen bu görevliye basın mensupları olarak müdahale ettik ve arkadaşımız görevini yapmaya devam etti.

 

Bu köşede zaman zaman değinirim. Salona gelen güvenlik görevlilerine yeterli düzeyde eğitim verilmediği için bu tarz saçma sapan durumlarla karşılaşabiliyoruz. İnşallah bir gün bu güvenlik olayı ciddiye alınır da eğitimli güvenlik görevlilerinin kurallara uygun davranışlarını gözlemleriz.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com

 

Haberi Paylaş

Comments are closed.