Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle’nin CEV Şampiyonlar Ligi kararı

CEV Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Polonya temsilcisi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Rus ekibi Dinamo Moskova ile tarafsız sahada oynanması planlanan deplasman maçı da dahil olmak üzere karşı karşıya gelmek istemediğini açıkladı.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle’den yapılan açıklamada: “Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği mevcut durumda, kulüp yönetiminin de kararıyla (Grupa Azoty ZAK S.A.) CEV Şampiyonlar Ligi’nin bir parçası olarak Rus takımı Dinamo Moskova ile tarafsız sahada yapılacak maçlar da dahil olmak üzere herhangi bir rekabet olasılığı görmediğimizi belirtmek isteriz.” denildi.

Kararın gerekçesi ise: “Böyle bir karar almamızın temel nedeni; tarafsız bir sahada yapılacak maçlar da dahil olmak üzere, tarafların güvenliği ve Avrupa voleybol ailesinin Ukrayna toplumunun dramına karşı dayanışmacı bir tutum sergileme ihtiyacıdır.” şeklinde belirtildi. Askeri eylemlerden dolayı Rus sporcuları suçlamadıklarının altını çizen Grupa Azoty ZAKSA, açıklamasında “Ayrıca yetkililerin Ukrayna’ya karşı yürüttüğü askeri eylemlerden dolayı Rus sporcuları suçlamadığımızı da belirtmek isteriz.” ifadesine de yer verdi.

Geçtiğimiz sezonu CEV Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon olarak tamamlayan Grupa Azoty ZAKSA’nın kararı CEV’e sunuldu: “Aynı zamanda kulübümüzün kararının Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle takımının Şampiyonlar Ligi’nde çekildiği anlamına gelmediğini belirtmek isteriz. Kulübümüzün aldığı karar, Avrupa Voleybol Konfederasyonu’na (CEV) sunuldu.”

Haberi Paylaş

Comments are closed.