Haftanın kulübü Praia Clube

FIVB tarafından bu haftanın kulübü Brezilyalı ekip Praia Clube seçildi. Uberlandia takımı Praia, ulusal ve uluslararası başarılarıyla şimdiden Brezilya voleybol tarihinde izini bıraktı.

1935 yılında Uberabinha Nehri’nin kıyısında kurulan kulüp (Praia Clube adı bu yüzden Plaj Kulübü anlamına geliyor), Minas Gerais eyaletindeki Uberlandia şehrinin bir takımı. Voleybol ise bünyesinde birçok farklı spor branşı barındıran bu kulüpte 1980’li yıllardan itibaren bulunuyor.

Praia, ilk ulusal şampiyonluğunu 2018 yılında kazandı, ancak -pandemi nedeniyle 2020 şampiyonası bitirilememişti- 2019 yılında eyaletteki rakibi Minas Tenis Clube’nin ardından ikinci oldular. Önümüzdeki ay başlayacak 2020-2021 sezonunda ise Praia büyük hedeflerle geri dönecek.

Praia Clube uluslararası alanda da iz bırakmaya başladı. Her ne kadar henüz bir şampiyonluk gelmemiş olsa da Güney Amerika’daki daha köklü kulüplere üç kez meydan okudular: Güney Amerika Kulüp Şampiyonası’nda 2017 yılında Rexona-Sesc Rio de Janeiro, 2019 ve 2020 yılında ise Minas TC’nin ardından ikinci olmayı başardılar.

Kıta turnuvalarının yanında Praia Clube iki kez FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda mücadele etti ve 2018 yılınnda temsilcimiz Eczacıbaşı VitrA’ya bronz Madalya mücadelesini kaybetmesinin ardından turnuvayı üçüncü sırada tamamladı.

Başantrenörlüğünü Paulo Coco’nun yaptığı Praia Clube’ün kadrosunda ise birçok Brezilyalı ve yabancı oyuncu bulunuyor: 41 yaşındaki üç kez Olimpiyatlar’da yarışmış ve 2000 Sidney’de bronz ile 2008 Pekin’de altın madalya kazanmış Brezilyalı Oliveira Walewska, 2012 Londra Olimpiyatları altın madalyalı ismi Brezilyalı Fe Garay, Ana Carolina ‘Carol’ da Silva ile birlikte Dominikli ikiz kardeşler Brayelin ve Jineiry Martinez ile Hollandalı Anne Buijs, kadronun en önemli isimlerinden.

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.