Haftanın oyuncusu 21 yaşındaki Paola Egonu

FIVB tarafından bu haftanın oyuncusu, 21 yaşındaki İtalyan yıldız Paola Egonu seçildi.

Paola Egonu, dünyadaki en genç yıldızlardan biri ve henüz 21 yaşında olmasına rağmen bireysel ve takım halinde aldığı ödüllerle ve performansıyla İtalya milli takımının ve kulübü Imoco Volley Conegliano’nun şüphesiz en önemli oyuncularından biri.

Nijerya asıllı İtalyan oyuncu, spora ilk adımlarını Padua’nın kuzeyinde memleketi Cittadella’da attı ve 2013 yılında Club Italia’ya (İtalya’da genç ve potansiyeli olan sporcuların profesyonel liglerde oynamaya fırsat bulmasını hedefleyen kulüp) seçildiğinde yalnızca 15 yaşındaydı.

İki yıl sonra İtalya milli takımının yaş kategorilerinde aldığı başarılarda büyük pay sahibi olurken (2015 FIVB U18 Dünya Şampiyonası’nda altın madalya ve MVP, 2015 FIVB U20 Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya) ülkenin a milli takımına girmeyi de başarmıştı.

İtalya’nın finalde Sırbistan’a kaybetmesine rağmen, Egonu için en unutulmaz anlar kesinlikle 2018 FIVB Dünya Şampiyonası’nda yaşandı. Genç yıldız, başka birinin ulaşması neredeyse imkansız olan tarihi bir sayı rekoruna imza attı. Egonu, Çin ile oynanan 5 setlik yarı final maçında ürettiği 45 sayı ile Kazak oyuncu Yelena Pavlova’nın 12 yıldır kırılamayan 40 sayı rekorunu kırdı. Egonu’nun ayrıca final karşılaşmasında ürettiği 33 sayı, Sırbistan’ı yenmeye yeterli olmadı.

Egonu aynı zamanda bir Dünya Şampiyonası’nda maç başına en yüksek sayı ortalaması rekorunu da 13 maçta 324 sayıyla (maç ortalaması yaklaşık 25) geliştirdi. Bu alandaki rekor 2010 Dünya Şampiyonası’nda 11 maçta toplamda ürettiği 251 sayıyla (maç başı ortalama 22.8) milli voleybolcumuz Neslihan Demir’e aitti.

Egonu 2017 yılında Igor Gorgonzola Novara ekibine katıldı ve bu takımla birlikte Şampiyonlar Ligi’ni kazanıp Avrupa şampiyonu olurken bir başka MVP ödülüne daha sahip oldu. Ayrıca Egonu, geçirdiği sezonlarda Novara’yla birlikte Süper Kupa’yı ve iki ulusal kupayı kazanırken başrollerden biriydi.

Son olarak gittiği Imoco Volley Conegliano ile tekrardan Süper Kupa ve ulusal kupada zafere ulaşan Egonu için en önemli başarı ise 2019 FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda şampiyonlukla birlikte gelen MVP ödülüydü.

Şu an için Egonu, kulübüyle birlikte hem İtalya hem Avrupa’da başarılar kovalamaya devam edecekken, 2021 yılında düzenlenecek Tokyo Olimpiyatları’nda da şüphesiz herkesin gözü onda olacak.

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.