Haftanın oyuncusu Ahmed Abdelhay

FIVB tarafından bu haftanın oyuncusu ülkemizde daha önce Halkbank ve Galatasaray formaları giymiş Mısırlı Ahmed Abdelhay seçildi.

Afrika’daki neredeyse tüm ödülleri ve diğer yerlerdeki çoğunu kazandı, dünyanın dört bir yanından kulüpler tarafından isteniyor, ama Mısırlı pasör çaprazı Ahmed ‘Salah’ Abdelhay, memleketi Mısır’a ve Al Ahly’ye sadık kaldı.

Uluslararası kariyerine milenyumun başında Al Ahly ile başlayan 36 yaşındaki oyuncu, hemen ardından Rusya’da Dinamo Yanter ve Suudi Arabistan’da Al Hilal formaları giydi. Ardından ülkemizde Halkbank’a gelen Abdelhay, burada CEV Kupası’nda altın Madalya kazandı ve ardından Galatasaray ile bir sezon geçirdi.

Mısır’da ise Al Ahly dışında Talaea El Gaish forması da giymiş oyuncu 2018’de yeniden Al Ahly’ye döndü. Abdelhay’ın etkileyici kulüp kariyerinde ,altısı Al Ahly ile olmak üzere, yedi Afrika Kulüpler Şampiyonası şampiyonluğu ve beş Arap Kulüpleri Şampiyonası zaferi bulunuyor.

Salah’ın milli takımdaki başarılı da oldukça fazla, Mısır milli takımına ilk defa 2003 yılında katılan Abdelhay, burada 2005 yılından 2015 yılına kadar toplamda altı kez Afrika Şampiyonluğu zaferine ulaştı.

Salah’ın bireysel olarak elde ettiği başarılar da onun ne kadar özel bir oyuncu olduğunu kanıtlar nitelikte. Son yirmi yılın Mısır ve Afrika’da tartışmasız en iyi oyuncularından biri olmasının yanında 2011 FIVB Dünya Kupası’nın “En İyi Smaçörü” olan Salah, 2015 FIVB Dünya Kupası’nın da maç başı 21 ortalama ve toplamda 230 sayıyla “En Çok Sayı Alan Oyuncusu” unvanına sahip.

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş