Haftanın oyuncusu Malwina Smarzek

FIVB tarafından bu haftanın oyuncusu, Polonyalı Malwina Smarzek seçildi. Her ne kadar Smarzek Polonya milli takımı kadrosuna 2014 yılında henüz 18 yaşındayken alınmış olsa da, şüphesiz büyük patlamasını 2018 ve 2019 FIVB Uluslar Ligi’nde yaptı ve yüksek sayılar kazandırdığı performanslarıyla bütün dünyada adından söz ettirmeyi başardı.

Smarzek, 2018’de ürettiği 361 ve 2019’daki 421 sayısıyla her iki VNL turnuvasında da en çok sayı üreten oyuncu olmayı başardı. 2019 VNL’de Bulgaristan karşısındaki dört setlik maçta ürettiği 42 sayı, kısa bir tarihi olan turnuvada bir maçtaki en iyi performans olarak duruyor. Polonyalı yıldız ayrıca toplamda 10 kez bir VNL maçında 30 sayı ve üstünde üretmeyi başardı.

24 yaşındaki pasör çaprazı, voleybol kariyerine memleketi Lask’ta başladı ve sırasıyla Polonya’da Sosnowiec, Legionovia ve Chemik Police takımlarında mücadele ettikten sonra dünyanın en iyi liglerinden biri kabul edilen İtalya Ligi’nde forma giymeye başladı.

Smarzek 2018 yılında Foppapedretti Bergamo ekibine katıldı ve iki sezon burada mücadele ettikten sonra 2020-2021 sezonu için Igor Gorgonzola Novara takımıyla anlaştı.

Chemik Police ile elde ettiği iki Polonya Şampiyonluğu dışında Smarzek ayrıca milli takımda adından 2013 U18 Avrupa Şampiyonası’nda alınan altın madalya ile de söz ettirdi.

VNL’deki yüksek performanslarının yanı sıra, her ne kadar Polonya milli takımı Olimpiyat Oyunları’na gitmeyi başaramasa da Smarzek, eleme turnuvalarının en çok sayı alan oyuncularından biri oldu.

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş