Hedefine yaklaşıyor ama…

Galatasaray HDI Sigorta, 4.lük yolundaki rakiplerinden Aydın BBSK’yı kayıpsız geçerek hem bu sezonun ilk maçının rövanşını almış, hem de hedefine bir adım daha yaklaşmış oldu.

Aslında kayıp sayılır

Sarı kırmızılıların 3 puanlık galibiyetini görenler, bunun tatmin edici bir zafer olduğunu düşünmemeliler. Zira ligin açılış maçında deplasmana giden Cimbom, yalnızca 1 yabancı oyuncu ile mücadele ederken rakibi, bugün sahada yer almayan Anthi Vasilantonaki ve Rachael Adams gibi üst düzey isimlerden de faydalanmıştı. Üstüne üstlük Galatasaray HDI Sigorta, o maçı son anda kaybetmişti. Şimdi resmi tersine çevirin. Maç İstanbul’da. Yukarıda isimleri yazılı 2 üst düzey isim ve pasör Duygu Düzceler yok. Siz ise -eski günlerinden uzakta olsa da- Tatiana Kosheleva gibi bir yıldızı takımınıza katmışsınız. Bu durumda alınan galibiyet mi ön planda olmalıdır? Yoksa farklı kaybedilen ilk set ve o sette sergilenen oyun mu?

Rus smaçör ilk set adeta döküldü sahada. Ne manşette varlık gösterebildi, ne de hücumda. Takımın lokomotifi Alesia Rykhliuk da vasatı bulamayınca Cimbom’un yapması gereken, formda orta oyuncuları Ergül Eroğlu ve Selin Arifoğlu’nu kullanmaktı. Ancak her nedense ortayı fazla düşünmeyen Çağla Akın, bu opsiyonu kendi elleriyle reddetti ve ev sahibi ekip ilk seti farklı kaybetti. Set boyu 36 hücum yapan sarı kırmızılılarda bu topların yalnızca 3’ü (%8.3) orta oyuncularla buluştu. Köşe oyuncularının vasatın altında kaldığı bir noktada bu rakam, seti neden kaybettiğinizin en temel göstergesi haline geliyor. Bu noktada manşetin zayıflığından dolayı orta oyuncuların kullanılamadığı akla gelebilir. O zaman da yaptığınız hücumların sadece 19 tanesinin servise karşı olduğu hatırlatılır. Diğer 17 hücum ise defanstan çıkan toplarla kullanıldı ki, bu durumda orta oyuncuların kullanılmaması affedilebilir gibi değil. Kaybedilen ilk sette rakibin en önemli skor opsiyonu olan Meryem Boz’un son anlarda açıldığını, rakibin de ortadan sadece 3 hücum yaptığını ve bu hücumlardan sayı üretemediğini de ayrıca belirtelim.

İlk setteki faciadan sonra kendine gelen Kosheleva, 8 sayıyla (%67 hücum 6/9, 1 servis, 1 blok) ikinci seti getiren isim oldu. Rus yıldızın bu performansı göstermesinde en önemli faktör ise ilk sette akla gelmeyen Eroğlu-Arifoğlu ikilisinin ikinci sette %83 (5/6) ile top öldürmesiydi. Üçüncü sette bir kez daha unutulan orta oyuncular, Rus yıldızın sönmesine neden oldu. Ancak deneyim abidesi Güldeniz Önal’ın yerine dinamizmi ve hücum gücü nedeniyle tercih edilen İlkin Aydın, beklentilerin üzerinde işlere imza atarak bu setin parlayanı oldu. Böyle olunca Rykhliuk da kendine geldi ve alışıldık oyununu sergiledi. Kombine bir oyunun eşit top dağılımı ile perçinlendiği 4.set ise olması gerekenin bir özetiydi adeta.

Özetlemek gerekirse, Galatasaray HDI Sigorta hedefine ulaşma yolunda bir engeli daha aştı. Ancak 4.setteki oyun maçın geneline yayılmazsa, sarı kırmızılılar beklenmeyen puan kayıpları yaşayabilir ve hedefinden sapabilir.

Son bir not olarak Akın ile Aydın arasındaki uyumsuzluğa da değinelim. Genç smaçör, Akın’ın birçok pasında ya havada asılı kalarak topu düşürdü, ya da topun altında kalarak hücum etkinliğini kaybetti. Buna rağmen ürettiği sayılar, Aydın’ın şansıydı çoğu zaman. Takımın işleyişi adına bu uyumsuzluğu gidermek ve orta oyuncuları daha fazla hücuma katmak şart gibi görünüyor.

Kime karşı hızlı oynanır?

Klasik oyunda Meryem Boz haricinde skor bulmakta zorlanan Aydın BBSK’nın genç pasörü Aslıhan Kılıç, özellikle file önüne gelen her topta oyunu hızlandırmaya çalıştı. Buna rağmen konuk ekibin köşe oyuncuları, rakip ellerden kaçamadı çoğu zaman. Bunun en temel sebebi, rakibin Rykhliuk haricinde hızlı ayaklara sahip oyunculardan kurulu olması idi. Bunun üzerine Maret Grothues’un solak olması da eklenince Aydın ekibi hızlı oyunun pek faydasını göremedi. Hollandalı smaçörün 4 numarada fizik kapasite yetersizliği nedeniyle anten dışından etkisiz kalması, ara ara geldiği kısa üstü varyasyonunda ise ters elden dolayı hücumu geciktirmesi, ilk sette görünmeyen kahraman olmasına rağmen kalan bölümde düşük bir performans sergileyen Ezgi Bektaş’a daha fazla yük binmesine neden oldu.

Aslen Aydın BBSK’nın oyunu, Tatiana Kosheleva’nın üzerine atacağı servislerle rakibin hücumunu düşürme, sonrasında Rykhliuk’u yorarak durdurma üzerine kuruluydu. İlk sette başarılı olan bu formasyonun en önemli eksiği ise Kılıç’ın da Akın gibi ortayı kullanmaması idi. Öyle ki, Aydın ekibi hücumda topların yalnızca %6.1’ini (8/131) ortaya yönlendirdi. Bu 8 topun 7 tanesi ilk sette dağılırken son iki sette bu rakam sadece 1 olarak kayda geçti. Bu rakamlarla Galatasaray HDI Sigorta gibi bir rakibi yenmek olası değildi.

Kılıç ve Aydın BBSK’nın düşünmesi gereken, hızlı oyunun zaten hızlı ayaklara sahip, yüksek olmayan oyunculardan kurulu takımlara karşı oynanmaması gerektiğidir. Rykhliuk ve Kosheleva haricinde çok yüksek olmayan bir rakibe karşı hızlı oynayarak değil, kendi hücum oyuncularınızın yetenek ve tecrübelerine göre oynayarak kazanabilirsiniz. Elbette irdelenmesi gereken bir husus da blokları kolay geçme adına köşelere bu kadar hızlı oynarken o köşeleri rahatlatmak için neden ortayı kullanmadığınız olacaktır.

Aslen Boz gibi yüksek bir oyuncu ile Grothues gibi bir deneyim daha etkili kullanılabilir. Sıkıştığınız yerde Boz’u 4’ten 2’ye koşturup hücum gücünü zafiyete uğratmak yerine solak Grothues’i 2, Boz’u ise 4’te kullanabilirsiniz. Bu tarz değişiklikler, hücum çeşitliliğini arttırdığı gibi rakibin kafasını da daha çok karıştıracaktır.

Konuk takım adına söylenebilecek son söz ise libero Pınar Atasever’in müthiş defansı olmalıdır. Rakibin taktik servislerinden dolayı manşette fazla top almayan Atasever, başta Rykhliuk olmak üzere birçok sarı kırmızılı oyuncuyu durdurmayı başardı. Ancak %40 ile hücum edilen bir günde bu üst düzey defans performansı dahi maçı kurtaramazdı.

Pozisyon şaşırttı

Erdal Akıncı-Ramazan Çevik ikilisi için zor olabilecek bir maçtı bugünkü mücadele. Ancak her iki takımın da oynamaktan ziyade oynatmayarak kazanması, hakem ikilisinin işini oldukça kolaylaştırdı. Bu rutin içerisinde giden maçta;

  • İkinci sette skor 11:8 iken Ergül Eroğlu’nun hücumunda bloktan seken topu kurtaran Maret Grothues, topa alttan yumrukla vurmuştu. Ancak rutin giden maçta ilk kez böyle bir pozisyonu yaşayan Akıncı, acele etti ve taşıma çaldı.
  • sette ise 8:11’de Eroğlu’nun rakip sahadan gelen topa plasesi, top henüz kendi sahasına geçmeden yapılmıştı.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com

 

Haberi Paylaş

Comments are closed.