İşte VNL’in yeni formatı!

FIVB, eski Dünya Grand Prix’inin yerini alan ve her sene düzenlenen, bu sene Filenin Sultanları’nın bronz madalya kazandığı Voleybol Milletler Ligi’nin formatını değiştirdiğini açıkladı.

FIVB tarafından yapılan açıklama şu şekilde:
“Yeni formatta 16 erkek ve 16 kadın milli takımı, sekiz takımdan oluşan gruplarda öncelikle grup etabı oynayacak. Cinsiyet başına sekiz takım, daha sonra turnuvanın final aşamasına yükselecek, böylece voleybolseverlerin daha fazla çekişmeli maç izleyebilmelerine olanak tanınacak.”

“Yeni format, takımlara, hayranlara ve izleyicilere dünyanın genelinde 12 yerde voleybolun en iyi halini izleme olanağı tanıyacak. Ek olarak yeni formatta iki cinsiyetin de haftasonu maç yapmasına izin verilecek, ve seyahati azaltacak.”

“Yeni format uygulandığında, her takım üç haftalık grup etabında 12 maç oynayacak. Bu üç hafta, sekiz takımlık her gruptaki ekiplerin Salı-Pazar günleri arasındaki altı günde toplam dört maç oynayacağı şekilde düzenlenecek. Grup etabında oynanacak toplam maç sayısı 96 olacak.

VNL. Finalleri’nde ise en güçlü sekiz takım doğrudan final etabına yükselecek ve burada toplamda sekiz maç oynanacak: Dört çeyrek final, iki yarı final, ve bronz ile altın madalya mücadeleleri.”

Kaynak: FIVB

Haberi Paylaş