İtalya Ligi’nde yabancı kuralı değişiyor mu?

İtalya Kadınlar Ligi: Serie A Femminile’de takımların oynatacağı yabancı oyuncu sayısı, yabancı kuralı ile belirleniyor. Her takımın kadrosunda en fazla altı yabancı oyuncu bulundurma hakkı var. Ayrıca, saha içerisindeki altı oyuncudan yalnızca 3 tanesi yabancı olabiliyor. Bir takım içerisindeki yabancı oyuncuların hangi ülkelerden geleceğini de düzenleyen kurala göre aynı ülkeden en fazla iki sporcu aynı İtalyan takmında oynayabiliyor.

İtalyan Kadın Voleybol Ligi Kurulu (Assemblea di Lega Pallavolo Femminile), geçtiğimiz günlerde bu kuralın değiştirilmesini önerdi. Değişikliğin İtalyan Voleybol Federasyonu tarafından kabul edilmesi durumunda her takım on tane yabancı oyuncuyu kadrosuna katabilecek, ayrıca saha içerisindeki altılının üçünün İtalyan olma zorunluluğu da kalkacak.

Bu kural değişikliği ihtimali, Serie A Femminile’nin bazı takımları tarafından olumlu karşılanmadı. Ligin başarılı ekiplerinden Igor Volley Novara, Reale Mutua Chieri ve Savino del Bene Scandicci, kulüp yöneticileri aracılığıyla bu kural değişikliğine itirazlarını dile getirdi. Novara’nın yetkilisi itirazlarını: “Bazı kulüpler önümüzdeki sezon için transferlerini tamamladı, ve eski kurala göre hareket etti. Tüm kulüplere eşit davranılması gerekiyor. Bu sebeple bu yeni kuralın en erken Ocak ayında, bir sonraki transfer döneminin başında yürürlüğe girmesi gerekiyor. Böyle olursa, biz de bu kurala uyacağız.” sözleriyle ifade etti. Ardından, ligin kulüpleri olarak yıllardır yabancı kuralının kaldırılması gerektiğini söylediklerini, dolayısıyla aslında kuralın kendisine değil, uygulanacağı zamana itirazları olacağını belirtti.

İtalyan Voleybol Federasyonu’nun yeni yabancı kuralını kabul edip etmeyeceği, veya ne zaman uygulamaya koyacağı, 18 Mayıs’ta belli olacak.

Kaynak: Volleyball.it

Haberi Paylaş

Comments are closed.