İtalya’da maaş düğümü ve NBA modeli sesleri

İtalya basınından La Gazzetta dello Sport‘ta Gian Luca Pasini imzasıyla yer alan yazıda İtalya Ligi’nde kulüplerin ekonomik olarak sıkıntı yaşamaları sebebiyle oyuncu maaşlarında kesintiye gitme ihtimalleri üzerinde duruldu, İtalya Voleybol Federasyonu’nun takım bütçelerine üst sınırın belirlenmesi ve bu konunun önüne geçilebilmesi için yeniden düzenleme yapması gerektiğini belirtildi. Haberde ayrıca son dönemde İtalya voleybolunda gündemin önemli konularından biri olan bu meselenin karikatürize edilmiş haline de yer verildi.

Bugüne kadar voleybolun bir anlamda direndiğine ve kurtarıldığını dikkat çeken paylaşımda, voleybol branşının kısıtlamalar sebebiyle az sayıda taraftarla veya seyircisiz bir şekilde oynanmaya devam edilse de yine de ayakta kaldığına değinildi.

Kulüplerin ekonomik olarak sıkıntı yaşadığı belirtilerek: “Ama belki de şimdi bir dönüm noktası söz konusu. Kulüpler yatırım planını revize etmek ve oyuncuların maaşlarını düşürmek istiyor gibi görünüyor. Yıllardır kulüplerin bütçelerinin yaklaşık %80 gibi büyük bir bölümünü oyuncuların maaşları oluşturmuştur. Herkesin bütçe olarak üst düzeyde olmadığı açık ancak hem büyük kulüpler hem de küçük kulüpler sporcuların maaşlarını etkilenmeden tasarruf amaçlı bazı kesintilere gittiler. Bütçelerdeki yükseliş devam edebilir mi? Sorun şu ki başkanlar birlik içinde hareket edemiyorlar. Gerisini yetkililerin ekonomik ve teknik gücü hallediyor. “Salary Cap” olarak adlandırılan ve her takımın maaş bütçelerine sınırlama getirilmesini uygulayan model (NBA modeli), İtalya’da bir ütopya gibi görünüyor. Pek çok kişi şikayet etse de buna bir çözüm bulunamıyor. Ve takımı ve oyuncularını korumak için maaşlarda yükseltmeye giden kulüpler olsa da hali hazırda devam eden sezon için maaşlarda kesinti yapmayı düşünen kulüpler de var. Belki de masaya oturup bu konuda yeni kurallar yazmanın zamanı geldi.”

Görsel, La Gazzetta dello Sport’tan alınmıştır.

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.