Japonya Hükümeti Olimpiyatlarda “Denizaşırı Seyirci” istemiyor

Birkaç gün önce yerel basında çıkan haberlere göre Japonya hükümeti bu yaz başkent Tokyo’da düzenlenmesi planlanan Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda COVID-19 pandemisi ve halkın bu yöndeki endişeleri dolayısıyla denizaşırı herhangi bir seyircinin bulunmasının mümkün olmadığını söyledi.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları organizasyon komitesi ise bu kararın Mart ayının sonuna doğru verileceğini açıkladı.

Pandemi nedeniyle bir yıl ertelenen Olimpiyatların 23 Temmuz – 8 Ağustos ve Paralimpik Oyunları’nın 24 Ağustos – 5 Eylül tarihleri arasında düzenlenmesi planlanıyor.

Kyodo Haber Ajansı, aynı zamanda 25 Mart’ta gerçekleşecek meşale rölesi açılış töreninin de seyircilere kapalı olarak yapılacağını belirtti.

3 Mart’ta Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Uluslararası Paralimpik Komitesi ve Tokyo hükümetinin de arasında olduğu 5 kurumun online yaptığı görüşmede, bu ayın sonunda denizaşırı seyircilerin Olimpiyata katılıp katılamayacağının kararının kesin olarak verilmesi konusunda anlaştı.

Nisan ayında ise Oyunlar sırasında tribünlere ne kadar seyirci alınacağı belli olacak.

Eğer Japonya, Olimpiyat Oyunları dolayısıyla birçok ülkeden ziyaretçi ağırlarsa, koronavirüs vakalarındaki artış kaçınılmaz, ancak böylesine büyük bir organizasyonda taraftarların bulunmaması ayrıca önemli bir ekonomik kayıp da olacaktır. Bütün bu sonuçları değerlendirecek uzmanların kararını ise voleybol da dahil olmak üzere tüm dünya merakla bekleyecek.

Haberi Paylaş

Comments are closed.