Jelena Blagojevic: Hücum eden libero

Genellikle libero, fark edilmeyen bir roldür, ancak libero olmadan takımlar maçı kaybeder. Liberolar korkusuzca takım için kendilerini feda ederler, savunmada bloksuz da olsa her top için savaşırlar. Bir libero, servis karşılamada kesin ve dikkatlidir ve takım arkadaşlarının rakipler için hızlı ve aldatıcı bir oyun geliştirmesine izin verir. Libero, voleybolda oyun için gerekli olan temel bir roldür. Sık sık nefes kesen defanslar görüyoruz, liberolar her topu kurtarmak ve takımın sayıyı kazanması adına için ekstra bir şans vermek için sahanın bir tarafından diğerine uçuyorlar.

Birçok oyuncu libero “doğdu” ve kariyerlerinde oynanan ilk maçlardan beri bu rolü üstlendiler. Diğerleri zamanla fiziksel nedenlerle bu hale geldi. Bir de teknik ihtiyaçlar için libero olan, tüm sezon kulüpte smaçör olarak oynayan ve milli takımda libero olan kişiler var.

Sonuncusu, Jelena Blagojevic’in de durumu.

TRABZON İdmanocağı ile kazandığı CEV Challenge Cup 2016’nın MVP’si, 1988 doğumlu “Blago”, Developres SkyRes Rzeszów’un kaptanı ve smaçörüdür.

Hentbol ve basketbolu denedikten sonra kısa bir dönem plaj voleybolunun ardından voleybola başlamaya karar verdi.

Jelena, takımını tam olarak bir kaptanın yapması gerektiği gibi yöneten zeki, yetenekli ve çok görevli bir oyuncu.

“Dört yıl önce, Bakü’deki EuroVolley sırasında ilk kez libero oynadım. İlk başta garipti çünkü hücum etmeye alışkındım ve bazen arkadan saldırmaya hazırlandım ve koç bana şöyle derdi: Jelena nereye gidiyorsun? Resmi olarak smaçör olmama rağmen, kulüpte bile savunmayı ve servis karşılamayı seviyorum, daha çok karşılama ve savunma işi yapıyorum.”

Milli takımdaki rolünü tam olarak anladı.

“Milli takım için oynadığımda, orta oyuncu olarak oynamamı isteseler bile oynardım. Milli takım için oynamak gerçekten özel. Bazen hücum etmeyi özlüyorum ama bu rolden gerçekten keyif alıyorum.”

Bu tür değişiklikleri kabul etmek her zaman kolay olmuyor, özellikle de maç sırasında çok sayı almaya alışmış olanlar için ama…

“Boyum 180 cm, bu yüzden milli takımda orta oyuncu ya da pasör çaprazı olarak oynayamıyorum ve elimden geldiğince katkımı vermeye çalışıyorum. Küçükken tekniğimi çok geliştirdim. Bence böyle durumlarda önemli olan bu değişiklikleri nasıl kabul ettiğinizdir. Yine milli takımda orta oyuncu olarak oynamam benim için sorun olmaz. Daha 20 günüm var ve sonra hücum stiline geri döneceğim.”

Kaynak: CEV

Haberi Paylaş