“Kariyerimin en favori parçası iki olimpiyat altın madalyası”

Sheilla Castro, kazandığı iki Olimpiyat altın madalyası ve yaklaşık 20 bireysel ödülün de aralarında olduğu sayısız başarıya sahip, kendi jenerasyonunun en iyi oyuncularından biri. ABD Profesyonel Voleybol Ligi: Athletes Unlimited (AU) bünyesinde ikinci sezonuna başlamak üzere olan sporcu, önceden ülkemizde VakıfBank da dahil olmak üzere Brezilya, Türkiye ve İtalya’da çeşitli kulüplerde forma giymişti.

Neredeyse 20 yıllık profesyonel kariyerinin ardından Sheilla, 2016 Rio Olimpiyatları’nın sonunda milli takımdan emekli olduğunu açıklamıştı. Bundan iki yıl sonra ise eşi Brenno Blassioli ile ikiz kızları olan Castro, voleybolu bırakmıştı. Ancak voleybol oynama isteği içinden hiç gitmemişti: 2019 yılında 3 yıllık bir aradan sonra milli takımına geri dönen Castro, 2019 FIVB Dünya Kupası’nda ve Güney Amerika Şampiyonası’nda yeniden Brezilya forması giydi.

Castro, 2021 yılında kendisini AU’nun ilk sezonunda oynamak üzere Dallas, Texas’ta buldu. Sezon boyunca oynanan 15 maçın 15’inde de forma giyen sporcu, toplam 39 set oynadı. Bu mücadele sonucu ise 2350 puan toplayarak ligi 19’uncu sırada tamamladı. AU’nun ilk sezonunun birkaç zorlu yönü olduğunu da vurgulayan başarılı sporcu, ikinci sezona başlamak için heyecanlı ve hazır olduğunu da belirtti.
İkinci sezon öncesinde Sheilla Castro, şimdiye kadarki deneyimlerini değerlendirdi ve ilerleyen dönemde karşısına çıkacaklara dair organizasyonun internet sitesine açıklamalarda bulundu:

Kariyerinin şimdiye kadarki en favori parçası neydi?
İki Olimpiyat altın madalyası kazanmak (Pekin 2008 ve Londra 2012).

AU ile ikinci bir sezon oynamaya nasıl karar verdin?
AU ile geçen sene harika ve çok farklı bir deneyim yaşadım ve zorlukları severim o yüzden bir sezon daha devam edip bu iddialı projeye katkı vermenin çok iyi bir fikir olduğunu düşündüm.

İlk sezon yaşadığın deneyimden neler öğrendin?
Kısa bir sezon oluyor ve farklı bir formatı var ama çok keyifli. Oyun sadece sahada değil, doğru seçimleri yapmak için yürütmeniz gereken stratejiler sayesinde saha dışında da oynanıyor. Draft sistemi kolay değil, bir takımın kağıt üzerinde “Dream Team” gibi gözükmesi saha içerisinde şampiyon takım olacağı anlamına gelmiyor.

Bu farklı format sezona hazırlık sürecini değiştirdi mi?
Çok fazla değil ama artık farklı oyun tarzlarına hatta pozisyonlara uyum sağlamam gerektiğini biliyorum. Takımlar halinde oynansa da bu bireysel bir rekabet.

Birinci sezonda birlikte oynadığın sporculardan hâlâ iletişimde oldukların var mı?
Evet, sık sık Brie (King), Jordan (Larson) ve Cassidy (Lichtman) ile konuşuyoruz.

Bu yeni sezonla ilgili en çok ne için heyecanlısın?
Kazanmak için! Şaka yapıyorum. Tabii ki her zaman podyumun en üstünde olmak isterim, ama bir yandan da AU’yu bu iddialı projede desteklemek istiyorum.

Bu sezon için hedeflerin neler?
Sıralamamı geçen seneye göre yükseltmek istiyorum, bir yandan da bunun zor olacağının farkındayım çünkü son 3 maçı oynayamayacağım. Ligin büyümesine, daha çok taraftar ve izlenme sayısına ulaşmasına yardım etmek istiyorum! Amerika Birleşik Devletleri’nde voleybolun çok büyümesine katkı sağlamak istiyorum, sadece üniversite ve milli takım seviyelerinde değil, profesyonel seviyede de…

Kaynak: auprosports.com

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.