Kelimelerin tükendiği an

PTT’nin Brezilyalı smaçörü Amanda Campos’un sakatlığı, Galatasaray HDI Sigorta ile Ankara ekibinin 5.lik için oynadığı serinin ikinci maçına damga vuran olaydı sevgili voleybol severler. Kelimelerin yetersiz kaldığı andan sonra maçın ve teknik-taktik olayların teferruat halini aldığı bir yazıyı yazmak, bizim için de gerçekten zor oldu.

Ne oldu?

İkinci sette skor 5:1 iken 4 numaradan hücum yapan Brezilyalı oyuncu, topu müthiş bir noktaya nişanlayarak takımına sayıyı kazandırdı. Ancak yere düşerken vücut ağırlığı geriye, dizleri ise kırık vaziyette öne çıktı ve Campos dengesini yitirdi. Bütün ağırlığı ile ters dönen dizinin üzerine yığılan oyuncunun çektiği acı, neredeyse salon dışarısından bile duyuluyordu. Sadece oyuncu ve takım arkadaşları için değil, izleyen herkes için zor anlardı ve sonunda Campos hastaneye kaldırıldı. Brezilyalı oyuncu salonu terk ederken başta sarı kırmızılı taraftarlar olmak üzere izleyicilerin kendisini alkışlaması, centilmenlik adına güzel hareketlerdendi.

Amanda Campos, PTT ve tüm voleybol camiasına geçmiş olsun.

Sonrası teferruat

Brezilyalı smaçörün oyundan çıkışı, sonu çabuk gelecek kalan bölümlerin başlangıcı oldu. Takımın sezon boyunca en önemli skor opsiyonu olan Alexia Carutasu’nun kötü performansı, ilk maçın yıldızı Sasa Planinsec başta olmak üzere PTT’nin etkili servislerle oyunu üzerine yıkmaya çalıştığı Anthi Vasilatonaki ve İlkin Aydın, maçın genelinde idare eder bir oyun sergiledi. Zeynep Demirel’in hücumda zayıf kalmasına rağmen blok ve servisteki etkili performansı ise sarı kırmızılılar adına olumlu denebilecek faktörlerdi.

Gamze Kılıç’ın Planinsec ile giderek artan uyumu, sezonun bitmiş olması nedeniyle fazla üzerinde durulmaması gereken bir husus olarak kayda geçti.

Sarı kırmızılıların servisi yönlendirdiği Campos, oyundan çıkana dek zor anlar yaşadı. Sonrasında ise hedef Merve Tanyel oldu ve etkili servisler karşısında zor anlar yaşadı. Takımın lokomotifi konumundaki Emiliya Dimitrova’nın sezonu kapamış gibi bir oyun sergilemesi de eklenince, PTT’nin buradan eli boş dönmesi kaçınılmaz oldu. Son haftaların etkili ismi Bahar Akbay’ın da takım arkadaşlarına uyduğunu, İlayda Uçak’ın ise oyunda kaldığı süre içerisinde vasat bir oyun oynadığını söyleyebiliriz.

Bu kaçış faydalı değil

PTT’de pasör Sıla Çalışkan 1 numarada iken değişik bir hücum varyasyonu göze çarpıyor. 2’de manşet bekleyerek 2’den hücuma çıkması gereken Merve Tanyel’in burada etkili olamayacağı düşüncesiyle olsa gerek, Tanyel 4 numaraya sıkışık vaziyette bekliyor. 4 numarada yan çizginin dibinde duran Emiliya Dimitrova ise servis atıldıktan sonra 2 numaraya giderek oradan hücum yapmaya uğraşıyor. Bu uygulama 2 sıkıntıyı beraberinde getiriyor.

1 – Pozisyonunu erken almak isteyen Çalışkan erken hareket ettiği için servis atılmadan önce arkasında bulunmasında gereken Tanyel’in önüne geçiyor. Bugün çalınmamış olsa bile bu bir pozisyon hatasıdır belirtelim.

2 – Çok yüksekten nokta manşet gelmedikçe Çalışkan 4 numaradaki Tanyel’i tercih ediyor ki, bunun da çok işler bir hücum tarzı olduğunu söyleyemeyiz.

Bunun yerine 4 numarada Dimitrova’yı tercih etmek, ya da 1 pozisyon uygulanabilecek olsa da Helene Rousseaux’yu kullanmak daha efektif bir çözüm olabilir gibi görünüyor.

Bu maçta bu tarz hatalar olmamalıydı

Maçın başında skor 3:1 iken PTT hücumunda pasör Çalışkan, file üzerine sıçrayarak topu 4 numaraya uzatmak istedi. pas elinden çıktığında Planinsec karşı sahaya uzanarak Çalışkan’ın pasına müdahale etti. Baş hakem Ebru Kaya düdüğü çaldığında herkes sarı kırmızılı orta oyuncunun rakip sahadaki müdahalesine ihlal çalındığını düşünürken Kaya sayıyı Galatasaray’a verdi. Adeta şoke olan PTT baş antrenörü Mehmet Bedestenlioğlu, kararı “fileye temas” itirazıyla Görüntülü Değerlendirme Sistemine (GDS) götürdü. Tecrübeli antrenörün kararın değişmeyeceğini bildiğine şüphe yok. Bedestenlioğlu, yalnızca izleyenlere ve hakemlere kararın yanlış olduğunu gösterme amacındaydı. Ekrandaki görüntüde fileye temas yoktu ama, Sloven orta oyuncunun koklarının eğik bir açıda rakip sahaya uzandığı çok net bir şekilde görülüyordu.

2.sette skor 4:1 iken Zeynep Demirel’in kullandığı serviste top fileden sekerek PTT sahasına düştü. Bu bariz topa başta düdük gelmeyince sarı kırmızılılar bir anda isyana başladı. Kaya geç de olsa doğru kararı verdi ve düdüğünü çalarak sayıyı ev sahibi takıma verdi.

Bir de maçın başındaki anonsta “Galatasaray HDI Sigorta Spor Kulübü” şeklinde bir anons vardı ki, biz bunu yazmaktan yorulduk, ancak masadaki hakemler aynı hatayı yapmaktan yorulmadı.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com

Haberi Paylaş

Comments are closed.