Lang Ping kötü sonucu özetledi

Tokyo Olimpiyatları’nda, Çin Kadın Voleybol Takımı, unvanını korumayı amaçlayarak katıldığı turnuvadan tarihinin en kötü sonuçlarından biriyle ayrıldı. Takımın olimpiyatlardan sonra istifa eden başantrenörü Lang Ping, geçtiğimiz günlerde Pekin N. Üniversitesi’nde katıldığı etkinlikte bu olumsuz sonucun ve yenilgilerin nedenlerinden bahsetti. Özetlemek gerekirse sebepleri şu şekilde sıraladı:

Birincisi salgın nedeniyle uluslararası iletişim kanalı kapatıldı ve sakatlıklar sonucu yapılması gereken bazı tedaviler gerektiği gibi yapılamadı. Zhu Ting, Yan Ni ve diğer kıdemli oyuncuların hepsinin büyük veya küçük sakatlıkları vardı ancak onlara ihtiyatlı davranmaktan başka çareleri yoktu. Sakatlıkların etkili bir şekilde tedavi edilmemesi sonucu oluşan kısır döngü oyuncuların tam performans gösterememesinde etkili oldu.

Salgından etkilenen Tokyo Olimpiyatları ertelenmişti, planlandığı gibi yapılıp yapılmayacağının kimse tarafından net olarak bilinmemesi takımın en formda halinin kaçırılmasına sebep oldu.

Üçüncü nokta da salgının etkisiyle takımın hazırlık döneminde oynayacağı maç olmaması ve maç oynamak yerine sadece antrenman yaparak formda kalmak zorunda kalması. Çinli kadın voleybol takımı uzun süredir antrenman yapıyordu ve salgının etkisiyle takımın gücü daha da geriledi. Bu nedenle oyuncular kötü durumdaydı ve takımdaki yetersiz coşku gözle görülür düzeydeydi.

Deneyimli antrenör Lang Ping, geleceğe yönelik olarak beklentilerle dolu olunması gerektiğini sonuçta voleybolun Çin’in gücü olduğunu belirtti. “Dünya voleybolu nasıl değişirse değişsin, Çin kadın voleybol takımına güvenmeli, voleybolu sevmeli ve kadın voleybolunun ruhunu nesilden nesile aktarmalıyız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Min News

Haberi Paylaş

Comments are closed.