Natalia: “Tokyo’dan sonra geleceğim belirsiz”

Brezilya milli takımının kaptanı Natalia Pereira, Rumo ao Podio’ya verdiği röportajda, bu yıl düzenlenecek Tokyo Olimpiyatları’nın kariyerindeki son olimpiyat olabileceğini söyledi. 31 yaşındaki smaçör, 15 yıldır milli takım forması ile birlikte Olimpiyat şampiyonluğu dahil unutulmaz başarılara imza atmıştı.

Natalia: “Tokyo’nun ardından milli takımdaki geleceğim belirsiz. Gelecek sene 32 yaşında olacağım ve uzun süredir bu temponun içerisindeyim. İşler karışık hale geldi, vücut artık zorlanmaya başladı. Halihazırda dizimde ve omuzumda çeşitli sorunlar var, bu yüzden ileride milli takımda olmayı kaldırabilir miyim bilmiyorum.”

Makine Değiliz
Natalia ayrıca zorlu milli takım takvimini de eleştirdi: “Bir izleyici veya basın mensubu olarak dört beş ay milli takımı izlemek güzel olabilir çünkü çok fazla turnuva ve maç var. Eğer Çin’de oynuyorsak, saat farkı bile olsa hayranlarımız bizi izliyor ve bu yüzden onlara minnettarız. Ama bir oyuncu olarak bizler için bütün bu turnuvalarda mücadele etmek neredeyse insanlık dışı. Biz makine değiliz. Kulüplerimde sürekli ilk altı olarak oyuna çıkıyorum ve böylece kulüp sezonunda yüzlerce maça çıkıyorum. Takımımla sezonum bittiğinde bazen üç günümüz bile olmuyor ve milli takım ile antrenmanlara çıkıyoruz. En fazla bir hafta tatilimiz oluyor ve vücutlarımız bu tempoyu kaldıramıyor.”

“Ben artık 31 yaşındayım ve vücudum çeşitli sinyaller vermeye başladı. Ne var ki gelecek sene FIVB Uluslar Ligi var ve ne yapacağız bilmiyorum. Avrupa’nın en büyük turnuvası Şampiyonlar Ligi için takımımla birlikte Budapeşte’ye uçacağız ancak Moskova’dan Budapeşte’ye direk uçuş yok ve bu yüzden yolculuk yaklaşık 20 saat sürecek. Henüz aşı da bulunmadı ve bu seyahatler riskli ve yoğun, bu yüzden ileriki zamanlarda işler biraz daha karmaşık hale gelecek. Brezilya’dan Çin’e birkaç maç yapmak için uçtuğunuzu düşünün, FIVB’nin bazı şeyleri gözden geçirmesi ve sporcuları riske atmaması gerekiyor. Sevin ya da sevmeyin, orada hiçbir sporcu olmazsa şampiyona da olmaz. Bizi bir makine olarak görüyorlar ve sonra biz sakatlanıyoruz. Organizasyonlar sporcuları düşünmüyor ama turnuvanın merkezinde biz olmalıyız. Bizi biraz daha umursamalılar ve daha sağlıklı çözümler getirilmeli.”

Kaynak: globo.com

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.