NEDEN VOLEYBOL DEĞİL?

Sivas’ımızda voleybol denince öncelikle geçmişe gitmek gerekiyor.

Sivas’ımızda voleybol denince öncelikle geçmişe gitmek gerekiyor. Yıllar öncesinde Efeler Liginde, 1.Lig de, 2.Lig Kadınlar  ve 2. Lig Erkekler liginde oynamış tecrübelere sahip Sivas Voleybolu, malum tüm dünyanın etkilendiği şu zor günlerde daha çok can çekişir hale gelmiş durumda.

Peki Nedir Voleybol: Bazıları için filenin bölünerek altışar kişinin oynadığı spor dalı. Ama yaşayanlar için hayat ve hatta yaşama tutunma sebebi. Yokluk ve zorluklar karşısında birlik olma ve başarma duygusunun adıdır aslında voleybol.

Efeler Ligi, Sultanlar Ligi, 1.Lig ve 2.Liglerde bizleri temsil eden Sivaslı, Sivas sevdalısı temsilcilerimiz var. Onların ve memleketimizde kalmış voleybolcuların ortak üzüntüsü neden Sivas’ımızın bir voleybol takımı yok?

Soruları biraz daha geliştirebiliriz.
Neden bu şehrin çocuklarına sahip çıkılmıyor?
Neden memleketimizin çocukları diğer şehirlerde ve ilçelerinde oynuyor?
Neden uzun vade planlarımız yok?
Neden sporcular bu şehirde kendilerini çaresiz hissediyorlar?
Neden voleybolcular güzel bir şeyler yapabilmek için muhatap bulamıyorlar?
Neden Türkiye’nin 4 bir yanında il ve ilçelerin üst liglerde planlı programlı takımları varken memleketimizin bununla ilgili bir planı bile yok?

Aslında voleybol takımı kurmak ve direk 2.ligden başlamak çok zorda değil. Bütçe olarak çok cazip bir spor dalı. Mesela Futbolda Bölgesel Amatör Ligine katılma bedeli 22.000 TL iken, Basketbol Bölgesel Amatör Ligine katılma bedeli 20.000 TL iken, Voleybol 2.Ligine direk katılma bedeli 15.000 TL. Evet evet Bölgesel Lig değil 2.lige direk sıfırdan takım kurup katılmanın bedeli sadece 15.000 TL. Bu yüzden neden voleybol olmasın ki, neden voleybol değil?

Memleketimiz 26 Mayıs 2019 tarihinde erkek milli takımımıza ev sahipliği yapmış, salonu tıklım tıklım doldurmuş ve büyük bir coşku içerisinde tüm Türkiye’ye örnek bir şehir olmuştu. Maalesef şimdilerde diğer illeri kıskandıran 2 örnek güzide spor salonumuz ve 2020 yılı itibariyle faal 400 lisanslı oyuncumuz olmasına rağmen tek bir profesyonel voleybol takımımız yok.

Sivas voleyboluna gönül vermiş, bu memleketin öz çocukları, planlı programlı, geliştiren, gelişen, yenileyen, sonraki nesillere umut veren bir yapılanmayı hayal etmekten öteye gitmek istiyor.
LÜTFEN SESLERİNİ DUYALIM. 

Metin Kulaksız / yigidohaber.com

Haberi Paylaş

Comments are closed.