Paola Egonu: “İçimdeki küçük kızı anlamaya çalışıyorum”

2021’in en çok konuşulan voleybolcularından biri olan ve hem Imoco Volley Conegliano hem de İtalya milli takımıyla harika bir sene geçiren İtalyan yıldız Paola Egonu, Vogue İtalya’nın Ocak 2022 sayısına konuk oldu. Voleyboldan özel yaşantısına, günlük rutinlerinden müzik zevklerine ve giyim tarzına kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Egonu, sporun kendisine takım arkadaşlarına karşı saygı ve kararlılık kazandırdığını ve takım ruhu aşıladığını söyledi.

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda herkesin madalya favorilerinden biri olarak gösterdiği İtalya milli takımının çeyrek finalde elenmesi ve ardından Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nı ise altın madalya ile tamamlanmasıyla ilgili olarak sorulan “Tokyo Olimpiyatları’nda çeyrek finalde elendikten sonra nasıl tekrar zirveye çıktınız?” sorusuna Paola Egonu: “Takım arkadaşlarım ve ben Tokyo’ya tek bir hedefle gittik: Madalya. Bununla birlikte elbette her zaman kazanamazsınız. Her şey olumsuz sonuçlandığında gelen eleştiriler ağırdı ancak Avrupa Şampiyonası ile hemen ayağa kalkma fırsatımız vardı. Tokyo’dan gelecek için korkarak, bunalarak ve sinirlenerek ayrıldık ama birkaç görüşmeden sonra kendi kendimize dedik ki: ‘Bunu bizim için yapıyoruz.’ Ve duygularımızı kontrol etmeyi öğrenerek oyunumuzu en basit şekilde oynamaya ve devamında da eğlenmeye başladık.

Müzik zevki ile saç ve giyim tarzıyla ilgili soruları da yanıtlayan İtalyan yıldız: “Her şeyin bana kendimi nasıl rahat hissediyorsam o şekliyle uygun olacağı fikrinden yola çıkıyorum. Saçımı çok kısa haliyle kullandım, sonra kıvırcık, sonra örgüler… Çabuk yoruluyorum. Ama çılgın renklere boyamayı düşünmüyorum çünkü klasik olanda kalmayı seviyorum. Tabii ki birkaç piercing ve on üç dövmem var – en sevdiğim Afrika da dahil olmak üzere bana oradaki ailemi hatırlatması için kalbime yakın olanı- ama her şeyi kararında seviyorum, fazlasını sevmiyorum. Hem de hiç.” dedi. Sosyal medya kullanımıyla ilgili soruları ise “Voleybolun ötesinde bir hayatım olduğunu hatırlamak için Instagram ve TikTok kullanıyorum: Dans etmeyi, en iyi arkadaşım Giuditta Lualdi ile şakalaşmayı, ruh halimi yansıtan şarkılar paylaşmayı seviyorum. Müzikle sakinleşirim, motive olurum. Bu dönemde örneğin Ayra Starr, Billie Eilish, Shariya Wise gibi bedenime iyi gelen ve kişisel enerjimi kontrol etmemi sağlayan şarkıcıları dinliyorum. Ve donuk bir kafayla veya kendimle ilgili çok fazla şüpheyle uyandığımda şarkıları kendimi motive etmeme yardımcı oluyor; bana güçlü, bağımsız ve enerjik olduğumu hatırlatıyor.” şeklinde cevapladı.

Müziğin yanı sıra iyi hissetmek için meditasyon yaptığını vurgulayan Egonu: “Zihinsel koçum yok ama yatmadan önce meditasyon yaparım. Kendimi dinliyorum, içimdeki küçük kızın ne dediğini anlamaya çalışıyorum. Bana çok yardımcı oluyor. Bunu karantina günlerinde keşfettim, çünkü yalnızken kendimi daha iyi tanımaya ve güvensizliklerimin üzerine gitmeye başladım.” dedi.

Her zaman zirvede olmak için formunu nasıl koruduğu sorulduğunda ise başarılı oyuncu: “Diyet yok ama günlük antrenmanlarımdan önce makarna yiyorum. Sonrasında hafif devam ediyorum: bir salata, belki biraz balık… Formda kalmak için kendimi zorlamadan ve bana doğal gelmeyen şeyleri yapmadan vücudumun ihtiyaçlarını dinlemem gerekiyor.” diyerek beslenme rutininden de bahsetti.

 

 

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.