Rakip Hollanda’yı tanıyalım

Avrupa Şampiyonası’nda 29. kez yer alacak olan Hollanda milli takımı, hiç şüphe yok ki Filenin Sultanları’nın D grubundaki en önemli rakibi olacak. Daha önce 1995 yılında şampiyonluğu kazanan Hollanda, 4 gümüş ve 1 bronz madalya olmak üzere toplamda 6 madalyası bulunuyor.

2016 Rio Olimpiyatları’nda yarı finale kadar yükselme başarısı göstererek dördüncü sırayı alan Hollanda, bu başarısını 2018 FIVB Dünya Şampiyonası’nda tekrarladı ve yine dördüncü oldu.

Ne var ki, Filenin Sultanları’nın Hollanda’ya karşı karnesi oldukça iyi. 2019 CEV Avrupa Şampiyonası çeyrek finalinde gülen taraf, grubunu set dahi kaybetmeden lider tamamlayan Hollanda’yı 3-0 mağlup eden Türkiye olmuştu. Bu iki takım son olarak 2021 FIVB Milletler Ligi’nde karşı karşıya geldi ve zafer yine 3-0’lık net bir skorla Filenin Sultanları’nın olmuştu.

Kadrosunda birçok önemli ismi barındıran Hollanda milli takımı, tecrübeli oyuncularla birlikte potansiyelli genç isimlerle dolu. Yıllarca ülkemizde forma giymiş deneyimli smaçör Anne Buijs ile birlikte, Nika Daalderop ve Elles Dambrink en çok dikkat çeken isimler. 2017 CEV Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nın En İyi Pasörü Laura Dijkema ile birlikte yetenekli orta oyuncular Juliet Lohuis ve Eline Timmerman da dikkat edilmesi gereken isimler olacak.

Hollanda, 2021 EuroVolley’de bugüne kadar oynadığı üç karşılaşmayı da puan kaybetmeden atlattı. İlk olarak Ukrayna ve Finlandiya’yı 3-0 mağlup eden takım, son olarak ev sahibi Romanya’yı 3-1 mağlup ederek üçte üç yaptı. Türkiye-Hollanda maçı, aynı zamanda grup liderliği için de oldukça kritik bir öneme sahip olacak.

Haberi Paylaş

Comments are closed.