Rakip Ukrayna’yı tanıyalım

Avrupa Şampiyonası’na ilk defa 1993 yılında katılan Ukrayna, burada tarihindeki ilk ve tek madalyayı kazandı ve turnuvayı üçüncü sırada tamamladı. Ukrayna adıyla tarihinde dokuzuncu kez Avrupa Şampiyonası’na katılacak ekip, 2017 ve 2019 yılında da EuroVolley’de yer almıştı. 2019’da B grubunda yer alan Ukrayna, grup etabını bir galibiyet ve dört mağlubiyetle beşinci sırada tamamlamış ve genel klasmanda 17. sırayı elde etmişti.

2000 yılında Savaria Cup’ı kazanan Ukrayna, 2017 yılında ilk kez katıldığı CEV Avrupa Altın Ligi’nde de şampiyonluğa ulaşmayı başarmıştı. Bu sene ise CEV Avrupa Altın Ligi’nde yedinci sırayı alan ekip, CEV Avrupa Şampiyonası Elemeleri’ni sekizinci sırada tamamlayarak 2021 EuroVolley’e katılmaya hak kazandı.

Ukrayna’nın en önemli oyuncusu hiç şüphe yok ki uzun yıllar Türkiye’de forma giymiş olan tecrübeli pasör çaprazı Olesia Rykhliuk. 1987 doğumlu Rykhliuk ile birlikte ülkemizde bir başka forma giyen isim olan orta oyuncu Yuliya Gerasimova ve smaçör Bohdana Anisova takıma önemli katkılar vermeye devam ediyor.

Haberi Paylaş

Comments are closed.