Rusya 2022 Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapabilecek mi?

Spor Tahkim Mahkemesinin (CAS), Rusya ile Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) arasındaki anlaşmazlıkta verdiği karar Rusya’nın 2022 FIVB Erkekler Dünya Şampiyonası ev sahipliğini etkileyecek mi?

CAS’ın verdiği Rus sporcuların dört yıl yerine iki yıl boyunca ülke adı ve sembolleri olmadan Olimpiyatlar ve Dünya Şampiyonaları’nda mücadele edebilecekleri yönünde verdiği karara ek olarak, Rusya’nın önümüzdeki iki yıl boyunca büyük uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapmak için teklif götüremeyecekleri açıklanmıştı. Bu karar, önümüzdeki iki yıl içinde daha önceden Rusya’nın ev sahipliği yapacağının açıklandığı 2022 FIVB Erkekler Dünya Şampiyonası için de geçerli olabilir ve turnuva için yeni ev sahipleri seçilebilir.

Bu karar her ne kadar FIVB’ye kalsa da FIVB yetkilisi Miroslaw Przedpelski’ye göre bu durum pek olası değil. Daha önceden yapılan bazı anlaşmalar ve bu kararın Rusya’nın aldığı cezadan çok daha önce yapılması, ayrıca hiçbir ülkenin iki yıldan az süre kalmış bir organizasyon için yeni başlayıp hazırlıklarını tamamlayarak bütün sorumluluğu üstlenmesi beklenmediği için, Rusya aldığı cezaya rağmen Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak gibi duruyor.

Haberi Paylaş

Comments are closed.