Rusya Kupası’nda ilk tur tamamlanmasına rağmen belirsizlik sürüyor

2020/2021 Rusya Erkekler Voleybol Kupası’nın ilk turları oynanan maçlarla tamamlandı. Kuzbass, oynadığı son maçta ülkenin şampiyonu Lokomotiv’i 3-1 (25-23, 25-23, 18-25, 25-20) mağlup ederek ilk eleme turunu sekizde sekiz yaparak namağlup tamamladı. İtalyan yıldız Ivan Zaytsev yine klasını gösterdi ve maçta 18 sayı üretti, Lokomotiv’de Dražen Luburić 15 sayıyla oynadı.

Kupanın format ve kurallarına göre üç bölgenin her birini ilk dört sırada tamamlayan toplamda 12 takımın yarı final etabına yükselmeye hak kazanması ve dörder takımlı üç grupta mücadelelerin sürmesi gerekiyor. Ancak bu sefer tam olarak öyle olmayacak.

Üçüncü bölgede toplamda dört takım var ve bölge maçlarını son sırada tamamlayan Neftyanik finansal sorunlar nedeniyle turnuvaya devam edemeyecek gibi görünüyor. Bu durumda kalan bir takım kotasını kimin alacağı merak konusu, en güçlü adaylar ise Birinci Bölge’yi 5. sırada tamamlayan Gazprom-Yugra ve İkinci Bölge’nin beşincisi Dinamo-Lo. Gazprom-Yugra’nın Dinamo Lo’dan bölge mücadelelerinde 2 puan daha fazla toplaması onları daha güçlü bir aday yapıyor ancak Rus medyasındaki bazı kaynaklara göre Surgut takımı da Neftyanik ile aynı sebeplerden dolayı turnuvadan çekilmek zorunda kalabilir.

Zenit Saint-Petersburg ise, takımdaki bazı oyuncuların coronavirus testlerinin pozitif çıkması dolayısıyla iki maç yaptıktan sonra turnuvadan çekilmişti, ne var ki Zenit, şu an turnuvaya devam ediyor. Medyaya düşen haberlere göre şu an takımda tam 14 pozitif vaka var ancak Rusya Federasyonunun (VFV) ise Zenit St. Petersburg konusunda mücbir sebepler nedeniyle istisna yapacağı iddia ediliyor. VFV’nin kuralı açıkça söylüyor ki “Bir takım maça çıkamazsa, mağlubiyete uğramış Kabul edilir ve takımdan bir puan silinir.” Zenit’in İkinci Bölge’ye ev sahipliği yaptığı düşünüldüğünde ise coronavirüs enfeksiyonlarından dolayı bu bölgedeki oyunlar tamamen askıya alındı.

Bütün bu sebeplerden dolayı turnuvada yarı final etabına yükselen takımlar tam olarak belli değil ve federasyonun bu konuda bir karara varması bekleniyor.

Haberi Paylaş

Comments are closed.