Sarı lacivert diriliş

Sultanlar Ligi 2021-2022 sezonu şampiyonluk serisinin üçüncü maçının ilk setini izleyenler, Fenerbahçe Opet’in neredeyse vazgeçme noktasına geldiğini düşündüler. Ancak sarı lacivertliler, müthiş bir geri dönüşe atarak maçı net bir skorla kazandı ve kupaya bir adım daha yaklaştı sevgili voleybol severler.

Plan bir yere kadar işledi

Ev sahibi takım, maçın başından itibaren tüm servisleri Arina Fedorovtseva’nın üzerine yıkmaya başladı. Bunda da büyük oranda başarılı oldu ve Rus smaçör fazla sayıda hata yaptı. Rus smaçörü ilk set attığı servislerle adeta dağıtan Cansu Özbay, defanstan çıkan toplarda ortayı çok iyi kullanarak Isabelle Haak ve Gabriela Guimares’le de iyi bir harmoni yakalayınca, Michelle Bartsch-Hackley’in hücumdaki 0 katkısına rağmen sarı siyahlılar seti rahat kazandı. Ancak Özbay’ın çoğu zaman eleştirdiğimiz “Hücumda hata yapan oyuncuya bir şekilde top öldürtmesi” inadı ve doğru pas dağılımına rağmen pas yüksekliğindeki çalkantılar, Fenerbahçe Opet’in bir ara neredeyse o sete bile tutunur noktasına gelmesine neden oldu. İşte bu kötü sinyaller, sonraki setlerde sarı lacivertli dönüş olarak karşımıza çıktı.
Vakıfbank’ta Hackley’in Kübra Akman’ın üzerinden gelen yatık pasa hücum denemeleri (kısa üstü varyasyonu) bugünkü maç özelinde ABD’li smaçöre hiçbir katkı sunmadı. Rakibin bloğunu düşürmek için uygulanan bu varyasyon, aksine FB Opet’in işine yaradı desek yanılmış olmayız.
İkinci setten itibaren servis ritmi düşen ev sahibi ekip, Haak’ın düşen performansını da eklediğinizde orta oyuncularının tüm katkısına rağmen avantajını yitirdi. 5 sayı geriye düştükten sonra Meryem Boz’un etkili servisleri ve defansta yaptığı ekstra işlerle oyuna tutunan Vakıfbank, 20:24’ten dahi geri dönüp skoru eşitlemeyi başardı. Ancak üst üste yapılan 2 basit hata, (servis / pozisyon) geldi denen setin kaçmasına neden oldu ve Fenerbahçe’ye müthiş bir moral kaynağı haline geldi.
Üçüncü sette kaybedeceğini gören Giovanni Guidetti, neredeyse tüm as oyuncularını çıkarıp seti yedeklerle tamamladı. Dinlenmiş kadrosuyla maça tutunmaya çalışan ev sahibi takım, iyi girdiği sette bu kez de yaptığı servis hatalarının (6 hata) önüne geçemedi ve basit oyunuyla her rallide daha da güçlenen rakibine boyun eğdi.

Terzic’in basit taktiği

Zotan Terzic’i eleştirenler, Sırp çalıştırıcının takıma ekstra bir şey katmadığından dem vuruyorlar. Elindeki oyuncularla bir oyun şablonu kurmaktan ziyade klasik voleybol şablonunu oyuncularının performansını yükselterek sahaya yansıtmaya çalışan deneyimli teknik adam, hemen her rallide hata yapan oyuncusunu uyarıyor. Oyuncularının yaptığı hataları minimize ederek sonuca gitmeyi düşünüyor bir anlamda.

Fenerbahçe cephesinde sezon başından beri eleştirilen Mina Popovic, tartışmasız maçın yıldızıydı. %80 ile top öldürerek 6 sayıya imza atan Sırp orta oyuncu, servis çizgisinin gerisinde yerini çoğu zaman Cansu Çetin’e bırakırken bir pozisyonda servisten sayı dahi kazandırdı takımına. Manşette yaşadığı sıkıntılara rağmen hücumda oldukça iyi bir oyun sergileyen Fedorovtseva (19S, %54H, 1B, 5Serv.) ve takımın lokomotifi Melissa Vargas’ın bozulmayan çizgisi (26S, %52H, 2B, 3Serv.) de eklenince sarı lacivertliler parlak bir zafere imza attı ve şampiyonluk yolunda avantaj yakaladı.
Blokta iyi bir performans göstermesine rağmen Eda Erdem’in hücumdaki durağanlığı, Meliha İsmailoğlu’nun bu seri için normal karşılanabilecek oyunu ise oyuna sonradan dahil olan Buse Ünal’ın hızlı oynatma ısrarı sonucu göze çarpmayan eksiklikler olarak kaldı.

Naz Akyol’dan istediği verimi alamayan Terzic, henüz ilk sette Ünal’ı oyuna sürdüyse de genç pasöründen de beklediğini bulamadı zaman zaman. Böyle zamanlarda Akyol’u tekrar sahaya süren Sırp çalıştırıcı, 2.setten itibaren Ünal’ı tercih etti ve hatalarına rağmen genç pasörünün oyunu hızlandırmasıyla kazanan oldu.

Maçın genelinde daha iyi blok yapan ve servis atan sarı lacivertliler, Vakıfbank’ın hücumda paralize olduğu durumlarda –kaybettiği maçlarda yaptığı- basit hataları da minimize etmeyi başardı ve galibiyetin en önemli anahtarını keşfetti. Maçın genelinde rakibinin yaptığı hatalardan 31 sayı kazanan konuk takım, sarı siyahlıların 22’de kaldığı bu istatistik ile sonuca gitti bir anlamda.
Kuşkusuz bu rakamlar, bir sonraki maçta da çok önemli olacak. Ancak rakamların ötesinde Vakıfbank’ın özellikle köşe oyuncularının bir önceki maçın performansına ulaşması şart. Fenerbahçe Opet ise bugünkü oyununu tekrar edip Erdem ve İsmailoğlu’nun hücumda biraz daha aktif olmasını isteyecek.

O anda neler oldu?

İkinci sette skor 20:24 iken kaybedecek bir şeyi kalmadığını düşünen Guidetti, önceden yapmış olduğu 4 değişikliğin yanı sıra Isabelle Haak yerine Tuğba Şenoğlu, Cansu Özbay yerine de Derya Cebecioğlu’nu sahaya sürdü. Oyunun geri kalanında hücumda 0 çektiyse de o anda servis çizgisinin gerisine gelen Şenoğlu, İsmailoğlu ve Fedorovtseva’yı bozan servisler kullandı. Sarı lacivertlilerin hücumda yaptığı hatalar sonucunda da skor 24:24’e dek geldi. O ana dek iyi servis atan genç smaçör, yapmaması gerekeni yaptı ve servisi kaçırdı. Oyun kurmak için sahada pasör kalmadı ve Vakıfbank’ın değişiklik hakkı da tükenmişti. Bu nedenle Özbay yerine oyuna giren Cebecioğlu’ndan pasörlük yapması istendi. Pozisyon itibarıyla 4 numarada olan genç smaçör, 2 numaraya kaçıp pas atacaktı. Ancak tecrübesizliği ve kenardan gelen fazla sayıda telkinden olsa gerek, Cebecioğlu 2 numaraya henüz top servis atan oyuncunun elinden çıkmadan gitti. Böyle olunca da pozisyon hatası çalındı ve set sona erdi.
Guidetti ve ekibi ile saha içerisindeki kaptan olan Guimares, uzun süre yardımcı hakem Mehmet Gül’e itirazlara bulundu. Bunun bir pasör kaçışı olduğunu anlatmaya çalıştılar ancak savlarında haklı değillerdi.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem
kkayhan@hotmail.com

Haberi Paylaş

Comments are closed.