Sıradaki rakibimiz Çekya’yı tanıyalım…

İlk defa düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Çek Cumhuriyeti, daha önce Çekoslovakya dönemi de dahil olmak üzere toplamda 9 madalya kazandı. 1955 yılında Avrupa’nın en büyük takımı olmayı başaran ekip son olarak da 1997’de bronz madalya kazanarak son kez kürsüye çıkmıştı.

Şu an eski günlerinden uzak olan Çek Cumhuriyeti, 2017 EuroVolley’yi 12. sırada tamamlamış, 2019 EuroVolley’e ise katılma başarısı gösterememişti.

CEV Avrupa Altın Ligi’nde ise başarılı bir karne çizen Çek Cumhuriyeti, 2012 ve 2019 yılında turnuvada şampiyonluğa uzanmış, bu sene ise Final Four oynayarak dördüncü sırayı almıştı.

Filenin Sultanları ile Çek Cumhuriyeti son olarak 2020 Tokyo Olimpiyatları Dünya Elemeleri’nde karşı karşıya gelmiş ve Türkiye mücadeleden 3-1 galibiyetle ayrılmıştı.

2021 CEV EuroVolley’de İspanya’yı 3-1 ve Yunanistan’ı 3-0 mağlup eden Çek Cumhuriyeti, Polonya, Almanya ve Bulgaristan’a yenilerek A grubunu dördüncü sırada tamamlamış ve son 16 turuna yükselmeyi başarmıştı. Takımın skor yükünü grup etabında 73 sayı bulan Michaela Mlejnkova üstlenirken, Gabriela Orvosova ve Veronika Trnkova da dikkat edilmesi gereken isimler olacak.

Haberi Paylaş

Comments are closed.