“Spor Toto’nun bu işe el atmasının ardından kupa ile taçlandırmak mutluluk verici”

Uzun yıllar Maliye Piyango ile istikrarlı çalışmalarını sürdüren, ardından son iki sezondur Spor Toto çatısı altından bu çalışmalarına devam ederken ekibiyle birlikte AXA Sigorta Kupa Voley şampiyonluğunu kazanarak büyük sevinç yaşayan baş antrenör Serdar Uslu ile kupa serüvenini konuştuk.

İNİŞLİ ÇIKIŞLI BİR SEZON OLDU

Pandemi nedeniyle tüm kulüpler gibi kendilerinin de inişli çıkışlı bir sezon geçirdiklerini söyleyen Serdar Uslu, kupada finale gelene kadar yaşanılanları şöyle özetledi:

“Öncelikle sezon başında AXA Sigorta Kupa Voleybol grup maçlarında ortaya koyduğumuz bir performans vardı. Grupta tüm maçları kazanmak çeyrek finalde bize avantaj sağladı. Sonrasında iki gün maçın ertelenmesine rağmen Covid-19 nedeniyle sağlık sorunları yaşayan Altekma çeyrek final maçına çıkamadı. Yarı finale Fenerbahçe HDI Sigorta ile karşılaştık.

Tabi bu noktaya gelinceye kadar biz de ne yazık ki çeşitli sorunlar yaşadık. Özellikle ikinci devre pasörümüz Oğulcan’ın ciddi bir sakatlık geçirerek sezonu kapatması bizi zora soktu. Sonrasında takip eden süreçte belli bir ara oldu, biz de bu arada yavaş yavaş çalışma şansı yakaladık. Takım halinde çalışma imkanımız oldu. Bunu de elimizden geldiğince değerlendirdik.

İlk olarak Halkbank ile play off 5/7 maçı oynadık. Sonrasında kupada Fenerbahçe ile oynayacağımız yarı final maçına hazırlandık. Fenerbahçe karşısında kayda değer bir top oynadığımızı düşünüyorum. Finale bu şekilde geldik. Açıkçası buraya gelene kadar sezonu covid yüzünden çok inişli çıkışlı götürmek zorunda kaldık. Sadece bizim için değil tüm takımlar için aynı şey söz konusu oldu. Bu süreçte yıllık düzenlediğimiz çalışma programının dışına çıkmak zorunda kaldık. Ve bu bizi çok farklı yerlere götürdü.”

BU ZORLU SÜRECİ KUPAYLA TAÇLANDIRMAK MUTLULUK VERİCİ

Spor Toto’nun bu işe el atmasının ardından ikinci sezonda kulüp tarihine ilk kupayı kazanmanın çok değerli olduğunu söyleyen Uslu;

“Çok güzel duygular yaşıyorum. Yurtiçi ve yurtdışından çok fazla tebrik telefonu alıyoruz, bu çok güzel bir şey. Maliye Milli Piyango’nun geleneğini Spor Toto’da devam ettirebilme olasılığı bile bizim açımızdan çok önemliydi. Türk Voleybolu açısından da önemli olduğunu düşünüyorum.

Geçen sezon ligi 4.sırada bitirmiştik. Başarılı bir sezon geçiriyorduk. Challenge Kupası yarı finalinde Fransız takımına karşı oynayacaktık. Pandemi nedeniyle hem play off hem de Avrupa maçı oynanmadı. Bu zor süreçten sonra Spor Toto’nun bu işe el atması, sahip çıkması ve bunu da kupayla taçlandırmak bizim için çok mutluluk verici. Bana da nasip oldu bu anlamda çok mutluyum. Yönetici arkadaşlarım olsun teknik ekipteki arkadaşlarım olsun hepsi buna benzer şeyler düşünüyorlar. Spor Toto’nun AXA Sigorta Kupa şampiyonluğunun kazanması bir başlangıç oldu inşallah Türk Voleybolu adına daha güzel işler yapmaya çalışacağız.”

Gelecek sezon CEV Kupası’na katılmaya hak kazanan Spor Toto’nun hedefleri arasında kupa finali olur mu? sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Herkes tabi bunun olmasını ister ama açıkçası nerede mücadele edecekseniz oraya göre şartların oluşturulması gerekiyor. O konuda biraz Türk erkek takımları olarak geride kalıyoruz. Bazı eksikliklerimiz var, o eksikliklerimizin ne olduğu konusunda bu işi yapan arkadaşlarımız biliyor. O eksiklikler giderildikten sonra ancak böyle bir noktaya gelinebileceğini düşünüyorum. Olmayacak veya üzerinde yapılamayacak işler olarak değil ancak doğruların arttırılması gerekiyor. İnşallah hep beraber o günleri de görürüz. “

ERKEK VOLEYBOLUNDA ANKARA ÖNEMLİ BİR MERKEZ HALİNE GELEBİLİR

Kupa finalinin ardından Halkbank ile oynanacak olan play off 5/6 rövanş maçı için ise şu açıklamayı yaptı:

“CEV Kupasına gitme hakkı kazandıktan sonra bu maçın önemi çok fazla kalmadı. 5/6 maçı otomatikman Challenge Kupası ve Balkan Kupası’na gitme maçı olarak gözüküyor şuan için. Tabi Halkbank takımına karşı her zaman bir Ankara derbisi olarak düşünülüyor.

Şöyle bir özelliği var aslında voleybolun Ankara için; yaklaşık 6 milyonluk bir şehir ne yazık ki Ankaralıların biz bu branşta iyiyiz ya da bu branşta kendimizi Ankaralı olarak görüyoruz, bizim şehrimizle daha özdeşleşmiş olarak görüyoruz diyebilecekleri branş yok. Esasında zamanında Halkbank Kulübü bu konuda çok ciddi yatırımlar yaptı ve çok da güzel bir noktaya geldiler. Ancak belli bir müddet devam edebildi. Hentbol, futbol, basketbol ve diğer branşlarda bakıldığında Ankaralıların sahip çıkabileceği (-ki Ankara üniversite şehri çok fazla genç var, aynı zamanda bir kır şehri) bu benim branşım, benim takımım, benim kulübüm diyebilecekleri, tutunabilecekleri bir dal olması gerekiyor.

Dolayısıyla erkek voleybolu bu anlamıyla tam olarak biçilmiş bir kaftan. Bunu daha geliştirmek gerekiyor Ziraat Bankası, Halkbank ve Spor Toto olarak hepimizin bunu geliştirmek için çabalamamız gerekiyor. Bu konuda çok büyük bir boşluğun olduğunu düşünüyorum. Bu boşluğun Erkek voleybolu üzerinden doldurulabileceğini düşünüyorum. Erkek voleybolunda Ankara çok önemli bir merkez haline gelebilir. Bu önemli fırsatları çok daha iyi yerlere taşımak için hep beraber çalışmamız gerekiyor.

Son olarak da Voleybolunsesi ailesine kişisel olarak ve tüm takım arkadaşlarım, kulübüm adına çok büyük teşekkür etmek istiyorum. İyi ki varsınız, iyi ki voleybola hizmetleriniz bu şekilde devam ediyor. Eksik olmayın.”

 

Haberi Paylaş

Comments are closed.