Sporculara doğru beslenme/performans beslenmesi konularında yön veriyor

Profesyonel sporcu olarak yüzme dalında birçok madalya kazanan milli yüzücü Zülal Zeren, artık sporculara doğru beslenme/performans beslenmesi konusunda yön veriyor.

Eğitimini Amerika’nın en büyük 2. devlet üniversitesi olan The Ohio State Üniveritesi’nden 100% burs kazanarak tamamlayan ve Üniversitede ‘Beslenme ve Diyetetik’ dalında lisansı alan milli yüzücü, Türkiye’ye çalışmalarına başladı.

Yeditepe Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimime devam eden Zülal Zeren, her branşta ve her yaş grubundaki sporculara beslenmeleri konusunda yardımcı olmakta.

ZÜLAL ZEREN KİMDİR?

1995 İstanbul doğumluyum. 8 yaşında yüzme sporuna diyetisyen tavsiyesi ile başladım. Bu amaçla başlayan tanışma, bugüne kadar ulusal ve uluslararası yarışmalarda şampiyonluklara kadar ulaştı. 13 yaşında ilk Türkiye Rekorumu kırdım ve devamında katıldığım ulusal ve uluslararası yarışlarda birçok madalya kazandım. Katıldığım Balkan Gençler Şampiyonasında Balkan rekorunu kırarak Balkan Şampiyonu oldum. Avrupa Gençler Şampiyonasında Finaller yüzdüm. 2013 İslam Oyunları’nda en çok birincilik alan kadın yüzücü oldum. Akdeniz Oyunları’nda Bronz Madalyalar kazandım. Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına katıldım ve “Avrupa 6.sı “oldum. Katıldığım çeşitli uluslararası yüzme yarışlarında kürsüye çıkarak ülkemi başarıyla temsil ettim.

2014’de liseyi bitirdiğimde Amerika‘nın en büyük 2. devlet üniversitesi olan The Ohio State Üniveritesi’nden 100% burs kazanarak eğitimime ve yüzme hayatıma Amerika’da devam ettim. Amerika BIG 10 Konferansı yarışlarında Bronz madalya kazandım. Üniversitede ‘Beslenme ve Diyetetik’ dalında lisansımı aldım.

Eğitimim esnasında okulumun Amerikan Futbolu, basketbol, voleybol, buz hokeyi, yüzme ve jimnastik dallarındaki sporcular ile spor beslenmesi alanında çeşitli çalışmalar yaptım. Sporculara sezon başlangıcı, sırası ve sonrasında performanslarını en yüksek seviyede tutabilmeleri için antrenmanları öncesi ve/veya sonrası eğitimler verdim. Yaptıkları spora, vücut kompozisyonlarına ve hedeflerine göre diyetlerini şekillendirdim. Sporcuların yoğun programlarını göz önünde bulundurarak onları evde yemek yapmaya teşvik etmek amacıyla, sporcularla birlikte uygulamalı olarak çeşitli yemek tarifleri yaptım. Maç/yarış esnasında, sporcuların enerji ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayabilmeleri için yiyecek ve içecekleri gramajına kadar hazırlamış olduğum beslenme masası oluşturdum. Sporcuların günlük hayatlarında beslenmelerini ihmal etmemeleri için yanlarında kolayca taşıyabilecekleri tarifleri paylaştım. Ohio Columbus’daki 3 büyük hastanede diyetisyenlik alanında stajlarımı gerçekleştirdim.

Amerika’da edindiğim mesleki tecrübelerimi ve sporcu kimliğimi ülkemdeki sporculara aktarmak, onlara yardımcı olmak ve kendi sporumda olimpiyatlara hazırlanmak amacıyla Mayıs 2019’da Türkiye’ye döndüm. Şu anda Fenerbahçe Spor Kulübü’nde yoğun yüzme antrenmanlarımla birlikte Yeditepe Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimime devam etmekte ve her yaş grubundaki sporculara beslenmeleri konusunda yardımcı olmaktayım.

Haberi Paylaş

Comments are closed.