“Stevanović’i ikna ettim, Veljković de dönsün istiyorum”

Polonya ve Sırbistan Kadın Voleybol Milli Takımlarında aylar süren antrenör arayışı, başantrenörlüğe Polonya’da Stefano Lavarini’nin, Sırbistan’da ise Daniele Santarelli’nin getirilmesiyle son buldu. Polonya spor medyası TVP Sport’tan Sara Kalisz, başantrenörlük seçimiyle ilgili Polonya Voleybol Federasyonu’na da başvuruda bulunan ve Sırbistan Kadın Voleybol Milli Takımı ile anlaşan ünlü İtalyan antrenör Daniele Santarelli ile konuştu.

Son düzlükte Polonya Kadın Voleybol Milli Takımı’nın yeni başantrenörü olarak seçilmediniz ama Sırbistan’ı çalıştırma görevi size verildi. Sizin için şu son günler nasıl geçti?
Geçenlerde verdiğim bir röportajda hedefimin dünyanın en iyi takımlarından biriyle birlikte olimpiyatlarda mücadele etmek olduğunu söylemiştim. Son üç ayda evet bu konuda bir şeyler oldu. Polonya Voleybol Federasyonu’yla görüşme halindeydik ve milli takımın başında olma şansım olduğunu biliyordum. Günler geçti ama Federasyon’dan kesin bir cevap gelmedi. Her ihtimale karşı, diğer seçenekleri de göz önünde bulundurdum ve reddetmedim. Elbette şu an açıklayamayacağım başka teklifler de aldım. Ayrıca Polonya için seçileceğimi umuyordum çünkü federasyonla gerçekten çalışmak istiyordum ancak zaman ilerledikçe şansımın önemli ölçüde azaldığını fark ettiğimde diğer takımlarla görüşmelere devam etmeye karar verdim. Sırbistan’a gelince, bana son on gün içinde bir teklif yapıldı. Son başantrenör Zoran Terzić’in Ruslarla sözleşme imzalayıp imzalamadığını bilmiyorum, bu durum benim için fark yaratmadı. Benimle iletişime geçen ve teklifte bulunan Sırbistan Voleybol Federasyonu’ydu. Birkaç gün sonra hazırlanmış bir sözleşme aldım ve imzaladım.

Polonya’daki karar alınma süresinin sizin için çok uzun olduğunu tahmin ediyorum.
Evet evet. Bu, elbette Federasyonun belirlediği kurallar çerçevesinde yapılan yarış sırasındaki kurallara saygı duyduğum gerçeğini değiştirmez. Ama her şey bu kadar uzun sürerken umudumu korumak zor oldu. Federasyon’u bir işveren olarak kabul edecek olursak eğer odaklanacakları tek seçenek ben olsaydım muhtemelen sonuç farklı olurdu, birkaç seçeneğin olduğu durumdan söz etmiyorum. Polonya Voleybol Federasyonu’nun Stefano Lavarini tercihine saygı duyuyorum, o harika bir koç ve şahsen iletişimde olduğum bir meslektaşım.

Bu iki takım bugüne kadar başardıklarıyla farklılık gösteriyor. Polonya Kadın Voleybol Takımı bugüne kadar hiçbir şey kazanamadı, Sırplar ise çok şey kazandı. Yeni çalışma alanımda üzerimdeki baskı daha büyük olacak. Terzic’in bıraktığı göreve devam etmek kolay olmayacak. Birçok kupa kazandı bu yüzden bu mücadele zor, onunla aynı miktarda başarı kazanmam gerekecek. (gülüyor)

Sırp voleybolunda Tijana Bosković’e dayalı sistemi biraz değiştirmeyi planlıyor musunuz?
Sırp milli takımında bir şeylerin değişmesini istiyorum. Tabii ki dünyanın en iyi hücumcularından biri olan Bosković gibi mükemmel bir voleybolcuya sahip olduğunuzda birçok pozisyonda onunla hücum etmek zorundasınız. Takım ayrıca Katarina Lazović gibi iyi bir genç smaçör sahip. Bu potansiyelden yararlanılması gerektiği fikrindeyim, Maja Ognjenović gibi bir pasörle bunun yapılabileceğini düşünüyorum.

Stefana Veljković’i geri dönmeye ikna etmeyi planlıyor musunuz?
Evet, kesinlikle. Birkaç oyuncuyla konuşmak istiyorum ve bunu bazılarıyla zaten yaptım. Hatta bir voleybolcuyu milli takıma geri dönmesi konusunda ikna etmeti başardım.

Hangisi?
Jovana Stevanović. Oyuncuların geri kalan kısmıyla da konuşmak istiyorum. Bu voleybolcular sadece Sırbistan için değil, genel olarak dünya voleybolu için de önemli.

Haberi Paylaş

Comments are closed.