Süper Final formatında değişiklik iddiası

İtalyan yayın organı La Gazzetta dello Sport’ta Gian Luca Pasini imzasıyla yer alan habere göre Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV), Şampiyonlar Ligi Süper Finali’nin formatını değiştirmeyi düşünüyor.

Kadınlar ve erkekler turnuvalarının finallerinin aynı şehirde aynı gün yapıldığı Süper Final formatı, 2019 yılında Berlin şehrinin ev sahipliğinde uygulanmaya başlanmıştı. Ancak görünen o ki 2022 yılında gerçekleşmesi beklenen Süper Final tehlikede.

Haberde CEV’in uygun ev sahibi şehri bulmakta zorlandığı ve bu duruma organizasyona ev sahibi olacak şehrin 1 milyon Euro gibi yüksek bir meblağ ödemesi gerekmesinin sebep olmuş olabileceği belirtildi. İtalya’nın ev sahibi olmayı kabul ettiği ancak bu kez de ev sahibi şehir ve spor salonu konusunda anlaşmaya varılamadığı bilgisine yer verildi.

CEV’in Süper Final’in Roma hariç bir büyük şehirde, en az 10 bin seyirci kapasiteli bir spor salonunda yapılmasını istediğine değinilen yazıda bu şartları sağlayabilecek olan Roma’daki salonun denklemin dışında kalması, Torino (Turin) ve Bolonya’daki (Bologna) uygun spor salonlarının da Süper Final’in yapılacağı tarihlerde dolu olması sebebiyle İtalya’nın başka öneriler sunduğu ancak bu önerilerin de CEV’in şartlarına uymadığından reddedildiği bilgisi yer aldı.

La Gazzetta dello Sport’un haberinde, bu durumda CEV’in Challenge Kupası ve CEV Kupası organizasyonlarında olduğu gibi, finale çıkan iki takımın bir evlerinde bir de deplasmanda oynayacağı iki maç sonucuna göre şampiyonun belirleneceği formata geri dönmeyi düşündüğü belirtildi. Ayrıca eski formata dönülmesi ihtimali, Şampiyonlar Ligi organizasyonunu 20 yıl geri götürecek kötü bir değişiklik olarak değerlendirilirken 2019 yılında uygulanmaya başlayan Süper Final formatının kadın ve erkek turnuvalarını birleştirerek final heyecanını iyi yansıtması sebebiyle harika bir fikir olduğu yorumlarına yer verildi.

Haberi Paylaş

Comments are closed.