Susana Rodriguez’in son dansı

Büyük spor etkinlikleri her zaman bazı vedalarla bağlantılıdır, sadece spordan emekli olan sporcular ve antrenörler değil, aynı zamanda yetkililer de vardır. EuroVolley 2021 – Erkekler, kariyeri boyunca birçok dönüm noktası yaşayan ve son 21 yıldır tüm dünyadaki voleybol taraftarlarının tanıdığı bir isim olan Susana Rodriguez Jativa’nın hakem olarak son dansı.

“CEV ve FIVB ile çok genç başladım ve uzun, uzun bir kariyerden sonra tüm hedeflerime ulaştım. Birçok kez Avrupa ve dünya şampiyonalarında, üç kez Olimpiyat Oyunlarında ve diğer birçok yarışmada görev yaptım ve bunun artık durmak için doğru bir an olduğunu hissediyorum. Yaş kriterlerini takip etsem bile sekiz yıl daha uluslararası hakem olabilirdim – çünkü gelecek ay 47 olacağım – bunun fazlasıyla yeterli olduğunu hissediyorum.”

Hakemlik kariyeri sona eriyor olsa da, bu güzel hikayenin nasıl başladığını öğrenmeye değer. Diğer birçok hakem gibi kendisi de voleybol oynadı, ancak oldukça erken bir dönemde hakemlik kariyerine odaklanmaya karar verdi.

“Ekstra aktiviteler arıyordum ve okulumda iki seçenek vardı: hentbol ve voleybol ve ben de voleybol oynamaya karar verdim. Smaçördüm – çok uzun değilim ama savunmada iyiydim. Ve birkaç ay sonra yerel federasyondan biri antrenmanımıza geldi ve bize bir kurs düzenlediklerini söyledi ve neden olmasın diye düşündüm. Biraz para kazanma seçeneği vardı ve bir hafta sonu için evden uzaktasın, bu yüzden oldukça iyiydi. Üniversiteye başladığımda her iki faaliyeti birleştirmek zordu – öğrenci ve oyuncu olmak, bu yüzden bir oyuncu olarak durmak zorunda kaldım ve hakemlik faaliyetlerine gerçekten dahil olmaya karar verdim” dedi.

Voleybol tutkunları Susana Rodriguez Jativa’yı birçok oyun ve turnuvadan hatırlıyor olabilir ama onun için en özel etkinlik hangisiydi? “Yalnızca bir tanesini söylemek zor, ama en önemlisi, o olayın öneminden dolayı Rio’daki Olimpiyat Oyunlarının finaliydi. Aynı zamanda olimpiyat finalini ilk kez iki kadın yönetiyordu ve bu bir ilkti. Olimpiyatların finalinde bir kadının baş hakem olduğu zamanları gördüğüm için çok şanslıyım çünkü voleybol bana seyahat etme, birçok yeni insan, farklı ülkeler ve farklı kültürler tanıma şansı verdi. bu gerçekten harika bir şey, çünkü bir insan olarak çok gelişmenize yardımcı oluyor. Bunun için Voleybol’a teşekkürler.”

Kaynak: CEV

Haberi Paylaş

Comments are closed.